Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg Ansjovis is en was een delicatesse. De visjes werden in het voorjaar in de Zuiderzee gevangen. Ons buurdorp Kolhorn had een vissersvloot die speciaal op de ansjovisvangst was ingesteld: het waren schepen met weing diepgangzodat ondiepe wateren bevaren konden worden. Daar zat de meeste ansjovis. De boten (Staverse Jollen) waren breed van onderen, zodat ze geen zwaar den aan de zijkant ter stabilistaite nodig hadden. Dit laatste vergemakkelijkte het binnenhalen van de fijnmazige netten. Ansjovis werd op de wal uit de netten geplukt en meteen 'ge kaakt', d.w.z. de kop werd eraf gehaald en de ingewanden eruit. Die vis-onderdelen vielen gewoon op de grond en werden later opgepeuzeld door o.a. meeuwen. De gekaakte vis werd in schuren verder behandeld, d.w.z. schoongemaakt en ingelegd in zout in speciaal daarvoor gemaakte tonnetjes. Daarom was er in Kolhorn ook een kuiperij; de tonnen werden ter plekke gemaakt. Ook kleinere hoeveelheden ansjovis kon door huisvrouwen zelf ingemaakt worden. De visfiletjes werden in kringen in een pot gelegd, met telkens een laagje zout ertussen. Om de pot af te sluiten werd er perkamentpapier overheen gedaan dat met een touwtje over de rand van de pot werd vastgezet. Dit perkament papier was er speciaal voor in de handel. In museum Rechtzettertje 'De Turfschuur' in Kolhorn is dit papier te zien. Ook hebben ze daar een ansjovistonnetje, een replica, gemaakt door de kuiper van het Zuiderzeemuseum. Museum Vreeburg heeft een ansjovis-inmaakpot in de in ventaris. Het is een vrij kleine pot, ongeveer 20 cm hoog, van grès-aardewerk, ook wel Keuls aardewerk genoemd. Keulse (in- maak)potten en rioolbuizen zijn ervan gemaakt. Grès ontstaat door speciale klei bij 1100 -1300°c te bakken. Het baksel gaat bij die temperaturen 'versinteren', een beetje smelten. Het wordt daardoor waterdicht en is bestand tegen bijv. zuren. Prima spul dus voor inmaakpotten. Bijzonder is de spelling van het woord ansjovis: ANSHOVIS. Wellicht heeft men gedacht aan de sh-klank in bijvoorbeeld 'show'. Er werd vroeger wel meer met de spelling van woorden wat geshoemeld. Wat in 't vat zit. In mijn artikel over De Bloeiende Aloë heb ik een wel erg zichtbare (letterlijk) fout ge maakt. Die moet worden hersteld. Bij dezen. De foto op pagina 8 van de Kakelepost (27e jaargang maart 2012, nummer 1) laat duide lijk zien dat het Speelgoedparadijs naast het Handwerkhuis stond. Het is dus niet zo dat het Handwerkhuis zoals ik vertel later het Speelgoedparadijs werd. Het Handwerkhuis is gesloopt en heeft plaats gemaakt voor de ingang van het Makadocentrum aan de Gedempte Gracht. Het Speelgoedparadijs is op dezelfde plek blijven staan als waar het stond, naast het Handwerkhuis, maar is min of meer opgenomen in de ingang van het winkelcentrum. De foto maakt dat duidelijk. Karei Numan Bert Siezen-

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 11