Op 3 mei 1746 heeft de overdracht van 's Lands Welvaren' aan een nieuwe eigenaar plaats, Andries Haneke of Hancke. In deze acte vinden we dat Barbara Boonakker, weduwe en boedelhou- derse' degene die de erfenis afhandelt) van Cornelis Jansz Hemkewerf alhier overleden in een openbare veiling verkoopt aan Andries Haneke, broodbakker alhier, 'een herberge, huijs, erve, vleeshal, stallinge, en schuur, genaamt 's Lands Welvaren op de Plaats alhier, soodanigh als 't behekt en bedoelt is, belendt Jan Jongebloet ten oosten, Simon Keet ten noorden, de Gemeene Straat ten zuijden en westen, met de vrijheijtvan 't gemeen gebruijk der steegh en 't secreet benoorden 't huijs van Simon Keet met den eijgenaar van 'tselve huijs, en de verdere lijdende en heerschende dienstbaarheden daar bij beseten, met de banken, tafels, stoelen, kannen, glasen, en wat dies meer sij, tot de herberge en 't slaan het slachten) van beesten behoorende, voor de somma van 't voorseijde gereetschap en meubile goederen ses en veertigh gulden vijf stuijvers, gereet betaalt, en de herberge, huijs en erve voor drie hondertses en dertigh guldens..." De aanwezigheid van de steeg benoorden en naast het huis van Simon Keet, de zoon van Jan Keet, de zadelmaker, is het tweede bewijs dat we met "s Lands Welvaren' te maken hebben met het huis dat op de hoek van de Markt en de Laagzij stond. Een tenslotte nog de acte waaruit blijkt dat de familie Keet wel degelijk de eigenaar was van het huis genaamd de Engel'. Dat huis stond ten noorden van 's Lands Welvaren' en lag aan en ten zuiden van de steeg die liep naar de sloot achter de huizen aan de oostkant van de Markt langs. Die acte is van 3 mei 1755 inventarisnummer 5903, blz. 350v) Sijmon Keet verkoopt in publieke veiling aan Jan Cornelisz Bes 'een huijsje en erve op de Plaats alhier genaamt de Engel, thans door den kooper bewoont, belent Andries Hanneke ten zuijden, Mr. Hero van derBeeck ten noorden...' (Prijs f 104,--) (Actum 03-05-1755) Mr. Hero van der Beek is inmiddels de eigenaar van de Wilde man' geworden, die naast en ten noorden van de Engel' staat. Tenslotte nog eens De Nieuwe Legger Vanaf 1686 vermeldt de al genoemde 'Nieuwe Legger van de stad Schagen zelf' de bewoners en/of eigenaren van alle panden Literatuur: in Schagen. In de wijk Kerke-Buurt en de Nieuwe Straat, de benaming voor de noordkant en de oostkant van de Plaats worden de volgende mensen vermeld tussen 1686 en 1803 (tot dat jaar loopt dit belastingregister): 'de Jonge Prins' en 's Lands Welvaren' zijn dezelfde 's Lands Welvaren' heeft zijn naam te danken aan Dirk Dirksz Baasje. Hij kocht in 1690 'de Prins' of'de Jonge Prins', staande op de hoek van de Plaats en de Laagzij. Een jaar later komen we als eigenaar van de herberg "s Lands Welvaren' dezelfde Dirk Dirksz Baasje tegen. En deze herberg staat, zoals is aangetoond, op de hoek van de Markt en de Laagzij. Het blijkt niet alleen te gaan om een herberg, maar om een bak kerij, een vleeshal en een herberg, een stallinge en een schuur. Alle acten van 1814 staan in de transportregisters en deze zijn te vinden in het Oudrechterlijk-en Weeskamerarchief van Schagen, dat berust in het Regionaal Archief te Alkmaar, inventarisnummers 5885 tot en met 5912. De acten van na 1830 staan in de hypotheken vier, die be waard worden in het Noord-Hollands Archief in Haarlem. Pand 96, de Roode Leeuw Pand 97, de Wildeman Pand 98, de Engel Pand 99, 'Lands Welvaren' Pieter Cornelis Karsseboom Jacob Verbeek IJsbrand Buien Immetje Cornelis, 't huijs de Wildeman met schuur agter bij de sloot en erf Mr. Hero van der Beek Cornelis Fala Pieter Oudt Pieter Sannje Markant Cornelis Dirks Jonker Cornelis halfswaag Jan Simonsz Baasje (Keet) Sijmon Jacobsz (Keet) Jan Cornelisz Bes Sijmon Veen Jacob van Rijsingen Dirk Dirksz Baasje Cornelis Hemkewerf Andries Hanneke Gerrit Koomen en Andries Dudij Pieter Marees Cornelis Laan Pieter Butter Willem Boonakker IJsbrant Buien en Willem Zwaerts Jan Joosten Jongebloet Andries Hanneke Gerrit Koomen Andries Dudij Pand 100, 1e huis aan de Laagzij 10 Karei Numan

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 10