Burgemeester Willem Roggeveen en zijn gezin, olieverf, toegeschreven aan Cornells Bok, coll. gemeente Schagen. (foto Wilma Eelman). Detail Texelse familieportret [fam Kooiman-List BB], Hiermee werd een traditie geboren om bijzondere gebeurtenissen in hun leven door een kunstenaar vast te laten leggen. buurt, halverwege De Waal en Oosterend. Die boerderij was afkomstig van de moeder van Cornelisje, Hiltje Dirks List. Ter herinnering aan hun trouwdatum lieten ze in die boerderij een tegeltableau aanbrengen met daarop hun beider namen en daarboven een schip vóór een haven, mogelijk de haven van Oudeschild. Dit tableau moet op bestelling in Harlingen ver vaardigd zijn. Hiermee werd een traditie geboren om bijzondere gebeurtenissen in hun leven door een kunstenaar vast te laten leggen. En op dit familieportret zien we de herinnering aan een gelukkig gezinsleven. In 1796 wordt een Gerrit Kooijman genoemd als bestuurder van de polder Waalenburg.10 Onze Gerrit Kooijman of zijn echtgenote Cornelisje had daar toen land in eigendom; dit land maakte in 1829 nog deel uit van de onverdeelde boedel van de beide overleden echtelieden Cornelisje List en Hendrik Corn. Brouwer.11 Maar of onze Gerrit Kooijman die polderbestuurder was, is nog niet duidelijk. Er was immers in 1796 nog een Gerrit Kooijman: de voormalige grootschipper Gerrit Kooijman in Den Burg. Op 23 maart 1799 werd Gerrit Kooijman "kaagschipper tot Oosterend" ingeloot om als kustkanonnier de toen "uitlandige" schipper Pieter Schagen te remplaceren vervangen). Kooij man kwam met Jan Zwart uit Oosterend overeen dat Zwart hem voor 200,- per jaar verving, zolang Schagen uitlandig bleef12 Gerrit Kooijman was, net als zijn vader, vrachtvaarder geworden. Als doopsgezinde voelde hij niets voor militaire dienst en hij was, net als zijn zwager Jan Pietersz List, kapitaal krachtig genoeg om een remplagant te bekostigen. Een paar maanden later verkoopt Iwe Jac. Boon in de banne van De Waal aan zijn neef Gerrit Jac. Kooijman een huis en erf in Oosterend, tussen Gerrit Rozendaal aan de oostkant en Jacob Slot aan de westzijde, voor 500 gulden.13 Dat was het huis dat Iwe Jac. Boon volgens testamentaire beschikking toebedeeld gekregen had van hun beider grootvader, de herbergier Anthonij Dalmeijer.14 In 1829, bij de verdeling van de huwelijkse gemeenschap tussen Cornelisje Pieters List en Hendrik Cornelis Brouwer, maakte dit huis nog steeds deel uit van de onverdeelde boedel.15 Op 3 mei 1801 verschenen voor notaris Abraham Wentel in Oudeschild Gerrit Kooijman, Willem van der Vis, Simon Pie tersz Plaatsman en Jan Jacobsz Kuiter, schippers in de banne van Oosterend op Texel. Ze machtigden schipper Gerrit Vlaming om van Kristoffel Schauer, schipper op het Pruisische galjoen schip Henrik Carel met een lading wijn van Bordeaux onder weg naar Amsterdam en door hun 5 schuiten met 14 man van de Eijerlandse gronden "gesalveerd", de hiervoor overeengeko men penningen te innen.16 Zon berging vormde een welkome aanvulling op de inkomsten uit de vrachtvaart en/of de visserij. In zijn lijst van weerbare mannen betitelde de toenmalige gemeentesecretaris Romans in 1811 Gerrit Kooijman, geboren 4 augustus 1766, als zeeman.17 Het grote boerenbedrijf uit de nalatenschap van haar moeder werd blijkbaar als bedrijfvan Cornelisje gezien.18 Burgemeester Willem Roggeveen en zijn gezin Dit door Rutgerjan Bredewold in 2006 vakkundig verdoekte en gerestaureerde olieverfschilderij is eigendom van de gemeente 9

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 9