Het portret suggereert dat het gezin bij Zevenhuizen staat, de geboortegrond van Gerrit Kooijman in 1805. Haar eerste echtgenoot Gerrit Jacobsz Kooijman overleed in 1812. Hun dochtertje Hiltje en zoontje Jan waren in 1809 en 1811 overleden; zij werden slechts 7, respectievelijk 3 jaar oud. Ze woonden op een boerderij nabij de molen van Molenbuurt, tussen Oosterend en de Waal, rechts op de achter grond. Midden op de achtergrond zien we Oosterend met de toren van de Maartenskerk. Het portret suggereert dat het gezin bij Zevenhuizen staat, de geboortegrond van Gerrit Kooijman. Op het familieportret is Cornelisje afgebeeld met een rouw- mutsje over haar tulen rouwkap. Samen met het ontbreken van beide overleden kinderen suggereren rouwmutsje en rouwkap dat het portret dateert van na het overlijden van de kleine Jan in 1811. Na het overlijden van Gerrit Kooiman in 1812 hertrouwde Cornelisje in 1814 met Hendrik Comelisz Brouwer. Annaatje was toen 20 jaar. Op dit portret lijkt ze jonger. Ook de jongens lijken jonger dan ze in 1814 zouden zijn. Brouwer was kroeg baas van het Wapen van Amsterdam, tegenover de Maartens kerk in Oosterend; ook had hij een boerenbedrijf op Zeven huizen. Hij was een gerespecteerd man: zo was hij voogd over diverse (half)wezen. Juist vanwege de grote gelijkenis tussen de jongens en hun vader beschouwen we de geportretteerde man als Gerrit Jacobsz. Kooijman. Door deze gelijkenis en de leeftijd van de kinderen komt Hendrik Cornelisz Brouwer niet in aanmerking als geportretteerde. Mogelijk dateert dit familieportret uit 1811 of 1812, vlak na de dood van zoontje Jan en vóór het overlijden van Gerrit Jacobsz De familie Kooiman-List omstreeks 1812. Niet gesigneerde gouache, particulier bezit, in bruikleen bij het Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal. (foto Adri 't Hooft).

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 7