Dit is een cryptische titel voor een stukje over enkele schilderijen. Schilderijen van de hand van - of toegeschreven aan - Cornelis Bok, de Schager kunst schilder, schrijver, dagloner, verversknecht, assistent deurwaarder en getuige bij huwelijken en overlijdensaangiften. In de loop der jaren is veel van zijn (soms niet gesigneerde) werk verdwenen. Maar gelukkig duikt zo nu en dan weer wat werk hem op. Zon vondst wordt in dit verhaal uit de doeken gedaan. van Cornelis Bok Cornelis Bok is voor Schagen en de Zijpe wat Ad Blok van der Velden voor Texel betekent, maar dan anderhalve eeuw eerder: een kunstschilder die zijn omgeving in aquarel en/of in olieverf vastlegde. Bok leefde van 1777 tot 1836. Hij groeide op in Enkhuizen. Zijn oom Jan de Goeje was schilder van behangsels en rijtuigen bij de behangselfabriek in Hoorn.1 Daarnaast had De Goeje blijkbaar enkele particuliere opdrachtgevers. Zo kocht hij bij zijn werkgever gegrond schildersdoek, in hoeveelheden die voldoende waren om enkele kamers mee te behangen en misschien ook bestemd voor kleiner, in te ramen werk.2 Uit archiefmateriaal bleek dat Cornelis Bok in 1799 opdook in Schagen, van waaruit hij regelmatig tot in de verre omgeving (Waterland, Egmond) aquarellen vervaardigde, alle mogelijke baantjes aanvatte en regelmatig zonder inkomsten zat. Een flink deel van zijn tijd in Schagen was hij cipier van de passantenge vangenis in de westelijke toren van het slot, door hem de Hel genoemd. Hij woonde zelf met zijn gezin in de oostelijke toren, de Hemel. Het economisch tij zat hem niet mee en dat verklaart in ieder geval gedeeltelijk die twaalf ambachten en dertien ongelukken. Cornelis Bok was een veelzijdig man, zo was hij behalve schilder ook schrijver van moralistische verhalen. Zijn naam is opge nomen in het in 1978 verschenen Biografisch Woordenboek der Noord- en Zuidnederlandse Letterkunde en in het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek uit 1914.3 Onderzoek door de Historische Vereniging Schagen en een oproep in Schagen en wijde omstreken leidde in 1988 tot een expositie van zijn schilderijen in het West-Fries Museum in Hoorn. Vervolgens werd in 2004 in Schagen de expositie Mees terlijk Schagen gehouden, met onder andere werk van Cornelis Bok. En in 2011 toont het Zijper Museum in Schagerbrug tien Zijper aquarellen van zijn hand in de tentoonstelling Cornelis Bok en zijn tijd. Naar aanleiding van de eerste twee exposities, als reactie op di verse oproepen en na onderzoek van de Historische Vereniging Schagen doken vervolgens enkele onbekende werken van hem op. Dit was aanleiding voor de Historische Vereniging Schagen om met de resultaten van het archiefonderzoek en het inmid dels beschikbare beeldmateriaal een boek over Cornelis Bok uit te geven. Cees Bakker, John R. Brozius, Ruud van de Pol en Jan Plekker namen dit voortvarend ter hand en het boek verscheen in 2005. In september 2010 viel het oog van de eerste auteur van dit artikel op een kleine afbeelding in dit boek, de afbeel ding van het toen nog niet door Rutger Jan Bredewold vakkun dig gerestaureerde portret van de Schager burgemeestersfamilie Roggeveen. Het was dan wel een klein plaatje, 6x7 cm, maar toch leek het enige verwantschap te vertonen met een schilderij in particulier bezit dat in 2009 in bruikleen geschon ken werd aan het Cultuurhistorisch Museum op Texel. Een Texels familieportret Op dit familieportret in het Cultuurhistorisch Museum Texel zien we Cornelisje Pieters List met echtgenoot en haar vier nog in leven zijnde kinderen: Annaatje, geboren in 1794, Pieter, geboren in 1796, Jacob, geboren in 1799 en Dirk, geboren Een Texelse Cornelis Bok

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 6