Tn 1779 beklaagt de kerkeraad van Haringhuizen zich bij het Hof van Holland. Hun dominee, Leendert Calff, dt het met zijn dienstbode Maartje Jansdr. Prins. Het overspel is volgens de kerkeraad bewezen; Maartje Jansdr. wordt zelfs zwanger van Calff. De schout van Schagen, waaronder Haringhuizen valt, - Jan van Stipriaan - weigert echter keer op keer op deze ernstige klacht in te gaan. Dominee Calff krijgt een gratificatie Bij de notaris Op 11 juli 1779 leggen Jan Mosch (32 jaar), Maarten Stam (30 jaar), beiden schippersknecht, en Gerrit Aldertsz. Gorter (22 jaar) en Willem de Vries (54 jaar), beiden binnenschipper op Amsterdam, een opmerkelijke verklaring af voor notaris Hen drik Hoflaan te Schagen. De eerste drie varensgezellen komen uit Schagen, Willem de Vries woont in Barsingerhorn. Zij leggen hun verklaring af "yt hoofde voor de waarheyt fin het belang van de waarheid,) ende ten behoeve van wien sulks zoude mogen aangaan" en zijn alle vier bereid een en ander desnoods onder ede te bevestigen. De schippersknechten Jan Mosch en Maarten Stam doen eerst hun verhaal. Op dinsdag 30 maart van dat jaar waren zij in de Schager kelder in de Haringpakkinge in Amsterdam. Een bekende plaats voor hen: hier losten en laadden de Schager beurtschippers hun goederen. In die Schager kelder stonden o.a. een dichte houten kist, een koffertje, een zgn. sluitmand, een vrouwenhoedje (ofhoeden- doos) en een open mand, waarin, voor zover zij dit eruit konden opmaken, een bed, maar dit was bedekt met een kleed. Even later verscheen dominee Leendert Calff in de kelder, opvallend gekleed in een Levantse jas, met een schippersmuts op. Zij herkenden hem echter, ondanks zijn kleding, meteen; hij hen niet. Zij maakten zich echter niet aan elkaar bekend. Kort daarna stopte voor de Schagerkelder een sleper met paard en lege sleep. Dominee Calff vroeg hen om de sleper te helpen de goederen op de sleep te laden, waaraan ze maar al te graag Het zal je kind maar wezen! Voorts heeft zig by de Maatschappy, ingevolge haar laatste Programma, over het afwisselen gekleed in een Levantse jas, met een schippersmuts op der Wei- tot Bouwlanden, als Schryver van de Verhan deling onder de Zinspreuk: Werk terwyl het Dag is, bekend gemaakt de Wel Eerwaarde Heer Leendert Calff, Predikant te Haringhuizen, onder Alkmaar, aan wien dan ook de Gratificatie van Tien Dukaten, of een Stuk Zilver van gelyke waarde, is toegekend. Uit: De Algemene konst- en letterbode dl.1 1788 p.109 De zilveren penning bevindt zich momenteel in de collectie 'Munten, penningen en draagtekens' van het Rijksmuseum in Amsterdam onder objectnum mer NG-ZN-537. De prijspenning is vervaardigd door Johan Henrich Schepp in Den Haag. 14

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 14