mlHHTH Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg Bij zo'n titel denk je aan een moordwapen, een za gende guillotine, een martelwerktuig. Maar niets is minder waar. In de verzameling van museum Vreeburg bevindt zich een bijna manshoge zaag, met zeer grote, maar heel mooi gevormde tanden. De tanding van de zaag is veel te grof om er iemand mee te vermoorden, of om er bomen mee door te zagen. Deze zaag werd gebruikt om er ijs mee te zagen. IJszagen werden voor verschillende doeleinden gebruikt. In de winter kon men uit sloten en vaarten blokken ijs zagen om ijskelders te voorzien van ijsblokken. Ijskelders waren diep ingegraven koepelvormige ruimtes waarin ijsblokken werden gelegd. Hieruit kon men stukken ijs zagen om in huis in de ijskast te leggen en zo etenswaren te koelen. In de voorraadijs- kelder bleef het de hele zomer koel. De grote ijsblokken smolten heel langzaam. Er was een tweede reden om ijs te moeten zagen. In vroeger tijden moest elke gemeente in de winter een aantal zogenaamde brandwakken aanleggen. Bij strenge vorst zaagde men een vierkant gat uit het ijs van een sloot of kanaal, om in geval van een brand de beschikking te kunnen hebben over bluswater. Dat wak moest dus wel elke dag ijsvrij gehouden worden (het begrip 'ijsvrij' heeft op middelbare scholen uiteraard een heel andere betekenis). Een derde gebruik van een ijszaag wordt duidelijk door de schenker van deze zaag, de firma Schoehuijs op de Gedempte Gracht, u wel bekend van zijn heerlijke vis. Ze hebben met deze zaag grote ijsblokken in kleinere stukken gezaagd om de vis mee te koelen. Of de ijszaag uit museum Vreeburg ook voor de eerste twee genoemde doeleinden is gebruikt, weten we niet. Maar het is een prachtige zaag. Kom maar kijken. Hij hangt op de dars. gezaag! Bert Siezen 1

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 13