heette ooit Wijbedewerfj de werf van Wijbe, zoals de Hemke- werf de werf van Hemke (Hemighe) heet (te). De Wijbedewerf leverde eeuwen lang een deel van de schepenen van Schagen als een van de zeven buurtschappen die daarvoor in aanmerking kwamen en was wat inwonertal betreft groot, zo niet de grootste van de zeven. Als je vanuit die buurtschap redeneert, lag de Rapenburg er ten zuidoosten van. Was het een beschermende dam, laten we zeg gen de zuidoostelijke en oostelijke beschermende arm van de Wijbedewerf? Dan kunnen we ons voorstellen dat hij vanafhet Noord naar het oosten liep en vervolgens een hoek maakte naar het noorden en aansloot op het Nespad. Zo volgde de dam het tracé van het Rapenpad en de huidige Nieuwstraat tot aan de Beethovenlaan. Tegelijk werd het land tussen de Wijbedewerf en het Rapenburg daarmee bedijkt en bruikbaar voor andere doeleinden. Een zelfde functie kan de Hardenburg hebben gekend. Deze dam lag ooit 'in' het Nespad, eveneens achter en ten oosten van de Wijbedewerf Ook daarvan kan de functie bescherming tegen het water van de waard geweest zijn die Latere bedijkingen hebben beide burgen overbodig gemaakt daar ten oosten en noorden van lag en bedijking van een stuk bruikbare grond. Het gaat in beide gevallen om verhoudingsge wijs kleine stukken ingedijkt land en een verbinding tussen het Rapenburg en de Hardenburg is heel goed denkbaar als zuide lijke en oostelijke bescherming tegen het water dat ongetwijfeld vanuit het noordoosten kon verschijnen bij storm. Nogmaals, de precieze loop van deze beide dammetjes is onbekend. Latere bedijkingen hebben beide burgen overbodig gemaakt, maar de namen zijn niet verdwenen. Dat gebeurde pas toen niet het water maar de tijd ze overspoelde en de gebeurtenissen en ontwikkelingen ze definitief overbodig maakten en hun functie deden vergeten en daarmee hun namen. Rapenburg De oudste vermelding van de naam - althans tot nu toe gevon den - komt voor in een transportakte van 3 juni 1563 Regionaal Archief Alkmaar, Oudrechterlijk en Weeskamerarchief Schagen, inventaris nummer 588S, blz. 238): "Op huijden (heden) den 3denjunij 1563 verwilkuerde (beloven, zich te verbinden te doen) Aerian Volkertsz woo- nende op Rapenburch te weesen Claes Jansz Schuijtvuerder de somme van 16 gulden te betalen in Kerstmis gading (tijdstip en bijeenkomst waarop mensen elkaar 'vinden', het eens worden ook in juridische zin) eerst coomende nae datum van deses in kennisse van mij Piet Florisz", wat betekent dat een Aerian Volkertsz belooft om 16 gulden te betalen aan Claes Jansz, die schipper is, tijdens een bijeenkomst tegen Kerstmis waarin allerlei economische en juridische zaken worden afgehandeld in de gemeenschap. Aerian Volkertsz woont dan op Rapenburg. Dat wil nog niet zeggen dat hij ook de eigenaar is. Daarover brengen de boeken van de tiende penning helderheid. De voorwaarde is dan echter dat we ervan mogen uitgaan dat de tiende penning moet wor den betaald over bezittingen en niet over wat je pacht of huurt. De bloemisterij van Kruit was gevestigd op de plaats waar eens de fruitbomen van Rapenburg stonden. De stolpboerderij op de achtergrond, bekend als de boerderij van Henneman, is in maart 1980 afgebrand.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 9