Rapenburg In Schagen kennen we het Rapenpad, het Rapenpadje als straatnaam. De oorsprong van die naam moet worden gezocht bij het huis dat op de hoek van het huidige Rapenpad en de Nieuwstraat heeft gestaan. Daar waar nu de apotheek en nog een aantal panden ernaast langs beide straten staan, stond een huis met zijn erf en de boomgaarden eromheen dat eeuwenlang de naam Rapenburg droeg. Het stond aan het water van de sloot die loopt tussen het Noord, toen nog Wijbedewerf geheten, en de Langesloot. Dat water heette ooit ook wel de wielsloot, in verband met de draaibrug, de wielsbrug, die erover heen lag als verbinding in het Noord. De sloot langs het Noord en de dwarssloot, de wielstoot, overgaand in de Langesloot, ze vormden de verbinding met zee. Door deze sloten was Schagen verbonden met Kolhorn en Kolhorn was de haven van Schagen. Andere verbindingen met de zee waren veel langer en omslachtiger. De Rapenburg moet een dammetje, een dijkje, zijn geweest dat vermoedelijk zijn naam kreeg door wie het bouwde, Rapke of Raap. Het voornaamwoordenboek van Van der Schaar zegt dat het waarschijnlijk een verkorting is van tweeledige naam, waarvan het eerste deel Raad- of Rad- luidde en het tweede deel begon met een 'b', van '-baldof'-boud', dus Radboud of Radbald, verkort tot Rap of Raap. Op deze wijze is er een aantal Rapenburgen ontstaan, o.a. in Leiden, Amsterdam, Leeuwarden (Goutum) en in Schagen. Achter deze (eigen) verklaring van de naam Rapenburg moet een vraagteken worden geplaatst. Wie een verklaring van het Leidse Rapenburg zoekt in Leiden, ontdekt dat men de naam niet kan verklaren. Vandaar. Wat niet bekend is, maar ook weer niet onwaarschijnlijk, is dat de Schagense naam Rapenburg geïmporteerd is uit Leiden of Amsterdam. Er waren nu eenmaal vele verbindingen tussen alle delen van Holland en niet alleen economische, ook vele sociale en bestuurlijke. Hoe het ook zij, de ontwikkeling van de plek Rapenburg is enigszins te volgen in de transportaktes, door de namen die ermee verbonden zijn in verband met koop en verkoop van huis en erf en boomgaard(en). In de tiende penning en de latere belastingregisters van de 16de, 17de en 18de eeuw komen we naam eveneens tegen. De dam, of de verhoging in het terrein Hoe die dam heeft gelopen, is onduidelijk. Het is aannemelijk dat hij in ieder geval voor een deel is opgeworpen door het graven van de genoemde sloot, waardoor er een afwateringsmo gelijkheid ontstond voor het land ten zuiden ervan en tegelijk toestroom van het water uit de waard die er ten noorden van lag werd verhinderd. Over de lengte valt niets te zeggen. Of de dijk een hoek maakte naar het noorden, is niet bekend, al valt daar wel wat voor te zeggen. Over het tijdstip van ontstaan ook niets bekend. Wel is bekend dat de buurtschap die aan het huidige Noord lag, een van de oudste van Schagen is. Die buurtschap kende als centraal punt het Hoog, dat daar nog steeds als flinke driehoe kige onderbreking in het Noord hoog ligt te wezen. Het Noord Het huis Rapenburg met daarachter de boomgaarden op een detail van de kaart van Zoutman uit 1665. 8

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 8