van lezers Den rigtige Skagen Rose Van de heer Wardenaar ontving de redactie een reclamefolder waarop in het Deens en Zweeds de echte Skager roos, uitgevoerd in edelmetaal, wordt aangeprezen. Deze folder heeft hij tijdens een vakantiereis door Denemarken aangetroffen in de souvenirwinkel van het barnsteenmuseum in Skagen waar o.a. barnsteen, en kopieën van Viking-sieraden gemaakt en verkocht worden. De combinatie van de naam Skagen en de roos deed de heer Wardenaar denken aan zijn woonplaats en dus een mogelijk gemeenschappelijk verband. Zou de naam Schagen afgeleid zijn van Skagen en dus van de Vikingen afkomstig zijn? Het Deense Skagen ligt aan de noordoostkust van Jutland aan het Kattegat en is de noordelijkste plaats van dat land. Oor spronkelijk lag het dorp aan het Skagerrak in een woest land schap, geteisterd door zandstormen. Om volledig onderstuiven te voorkomen, zijn op grote schaal bomen en struiken aange plant en is de bebouwing enkele kilometers naar het oosten verplaatst. Voor de verklaring van de naam Skagen zijn ooit de zelfde argumenten gebruikt als die voor de naamsverklaring van ons Schagen. Skagen ligt ook aan het einde van het vasteland op een landtong met de vorm van de scheg van een schip (Engels skeg) en is ook begroeid met kreupelhout (Zweeds skagg). Het zou allemaal kunnen, maar volgens een mededeling op internet is men er in Denemarken nog niet uit. (http: en.wikipedia.org/wiki/Skagen) Hier zijn we er inmiddels wel uit en zijn we er van overtuigd dat de naam Schagen afgeleid is van sceaga, dat struikgewas, (laag) geboomte betekent (zie het jubileumnummer blz. 11 Dan de roos. In het Schager wapen staat een echte roos afge beeld. Bregman schrijft hierover: "In het boekje van Valcoogh, dat in 1599 verscheen, is een 'liedeken van het vermaarde dorp van Schagen' opgenomen, waarin het wapen beschreven staat. Volgens Valcoogh zou 'Magnus den vroomen capiteyn' als be loningvoor zijn dapper gedrag voor Damiate, een roos hebben gekregen, die hij binnen Schagen zou hebben geplaatst en deze roos 'die oockEnghelandt' voert, met leliën hebben omringd. In hoeverre dit verhaal berust op waarheid ofverzinsel is, is nog niet bewezen. Het is wel duidelijk dat het hier gaat om een echte roos, de bloem van een rozenstruik. De 'Skagen rose', die in Denemarken te koop is, is echter een 'valse' roos, namelijk een zogenaamd wilgenroosje. Bij 'wilgen roosjes' denk je aan planten als het gewone wilgenroosje en het harig wilgenroosje, planten die gedurende de zomer uitbundig bloeien op vochtige plaatsen. Het wilgenroosje waar het bij de Skager roos om gaat, is geen bloeiwijze maar een misvorming van het blad veroorzaakt door een galmug. Deze mug legt zijn eitjes aan de uiteinden van jonge scheuten van een bepaalde wilgensoort. Het nieuwe blad vergroeit tot een rozet. Dit blijft in de herfst verdord aan de plant zitten en is dan goed zichtbaar. Vooral de kruipende wilg, die in natte duingebieden veel voor komt, krijgt dan mooie rozetten. In Skagen worden van oudsher deze rozetten verzameld en verguld of verzilverd als sieraad verkocht onder de naam Skagen rosen. Enkele Deense zilversmeden hebben zich gespecialiseerd in, volledig in edelmetaal uitgevoerde, ringen en hangers met deze roos. Het hutje aan de zee De heer Wardenaar stuurde ons naar aanleiding van het artikel "Een 'kroegentocht' door de tijd" in de Kakelepost van december jl. de afbeelding die op de voorplaat staat afgebeeld. Het is een schilderij van de hand van Jan Koning waarop het café 'Hutje aan de zee' staat afgebeeld. Dit cafeetje is in bovenge noemd artikel niet behandeld omdat het pas in de negentiende eeuw is geopend en de naam dus niet voorkomt in de door Karei Numan onderzochte archiefstukken. Het 'Hutje aan de zee' is het dubbele woonhuis rechts boven de meest rechtse koe. Het staat aan de Korte Snevert; dat deel van de huidige Lutjewaller weg tussen de Nes en het Tin, de toe gangsweg tot Barsingerhorn. De huidige Snevert heette vroeger Lange Snevert. De molen, de laatste Schager molen, is, onder protest, gesloopt in 1938. Enkele jaren geleden is hier een nieuw gemaaltje ge plaatst. Het water op de voorgrond is de Nieuwe Molensloot. Reacties Skagen ROSE Wilgenroosjes uit de duinen in St. Maartenszee De folder uit de museumwinkel in Skagen Ruud van de Pol 7

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 7