Paramaribo woonde. Zijn eigenlijke naam, Eildert, was voor de mensen daar zo moeilijk, dat er werd gekozen voor een kortere, die ook wat makkelijker in het gehoor lag. En zo werd Eildert Bob, en zo kreeg zijn zoon Bob de naam die zijn vader pas veel later had gekregen. Eildert trouwde met een lid van de familie Igesz, in Schagen wel bekend als Jet Igesz. Zij was voluit Henriette Louisa Frederika Igesz, de zus van Bets en van mijnheer Igesz van hotel Igesz. Zowel Bob als Henri herinnerde zich levendig hoe ze bij deze oom logeerden in het hotel en Van daaruit brachten ze dan een bezoek aan huize Havana aan de Hoep uiteraard door de zaal heen struinden en de kegelbaan. Oom Igesz had dat dan wel niet graag, maar ja, verbieden wilde hij het ook niet. Die zaal was natuurlijk altijd net schoon gemaakt en in de was gezet. Van daaruit brachten ze dan een bezoek aan huize Havana, dat door Buiskool omgedoopt werd tot Renova, aan de Hoep, waar oom Jan en tante Jans woonden. Hun vader Eildert (Bob dus) heeft een flink aantal beroepen en bezigheden gekend, waaronder hoenderfokker, tuinarchitect en sportjournalist bij de Schager Courant. Of zijn hem altijd parten spelende maag, óf zijn vrijmoedige gebruik van zekere faciliteiten die hij door zijn werk genoot, hebben hem nogal eens genoodzaakt van baan ofbezigheid te wisselen. Ome Jan was een bijzonder geval. Hij was geestig, lachte graag, maar hij was ook scherp als een scheermes en niet zonder pret om een ander. Toen Bob ooit niet onmiddellijk zijn oom Her man (van der Dussen) herkende tijdens een bijeenkomst van de familie na vele jaren - een oom die was getekend door heel veel Indische jaren die die oom niet in zijn koude kleren waren gaan zitten - riep dat de spot op van oom Jan Buiskool. Neef Bob herinnerde zich hoe oom Jan werd 'terecht gewezen' door zijn zuster, tante Kina. De kinderen Buiskool, Kinajan, Eildert (Bob dusen Dirk hebben een wel heel verschillende levensloop gekend. Kina trouwde met een man die bij de marine werkte, daar zijn ontslag nam en naar Indonesië vertrok om te gaan werken bij de Nederlandsche Handelsmaatschappij. Na een werkzaam leven gingen ze ten slotte in Den Haag wonen. Jan studeerde rechten, trouwde, promoveerde, werd advocaat, kantonrechter, wethouder in de oorlog, een halfjaar interim burgemeester van Schagen direct na de oorlog, lid van het Hof van Justitie in Paramaribo (dat hij kende vanuit zijn jeugd; hij woonde daar van zijn 5de tot zijn 12de jaar), werd een aantal maanden waarnemend Gouverneur van Suriname, keerde terug naar Nederland, werd rechter bij het Internationaal Ge rechtshof in Tanger, en keerde opnieuw terug naar Nederland, om hier kantonrechter te worden in Deventer. Een bewogen leven, mag je wel zeggen. Hij is tamelijk jong, 60 jaar oud, overleden in Ense in Overijs sel. Zijn vrouw, tante Jans, heeft daarna een huis betrokken in Heiloo in het Blokhovenpark. Daar is ze in 1989 gestorven. Beiden zijn ze begraven in Schagen volgens hun uitdrukkelijke wens. Zijn broer Bob (Eildert dus) deed het anders. Die heeft een veelheid aan beroepen uitgeoefend, nadat hij door zijn vader uiteindelijk op de tuinbouwschool was geplaatst. Dat was ge zien zijn intelligentie een stapje te laag, maar het boterde niet zo Op de tennisbaan in Schagen. Bovenste rij v.l.n.r.: 1. Mevr. Schmaiz - Boontjes, 4. Mevr. A. Mol - Rogge veen (of ze hier al getrouwd is met Mol, is onbekend), 2, 3, 5, 6 en 7 zijn onbekend. Onderste rij: 3. Kees Mol, 4. Bets Igesz, 5. Cees Schmaiz, 6. Jan Buiskool, 1, 2 en 7 zijn onbekend. 5

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 5