op zoek naar Buiskool gr De bedoeling van dit artikel is om nog enige verdere achtergrondinformatie op te sporen betreffende grootvader Buiskool, de dominee en zijn zoon mr. Jan Buiskool die in Schagen een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. En uiteraard komen daarbij ook zijn broers en zuster nog even ter sprake. We willen graag langs deze weg nog een keer de beide broers Bob en Henri Buiskool, neven van mr. Jan Buiskool, bedanken voor hun bereidwilligheid hun geheugen te raadplegen en daaruit een groot aantal anekdotes en verhalen op te diepen. Woensdag 26 januari 2011 werden mevrouw Marijke De Boer - Schmalz en schrijver dezes hartelijk ontvangen bij de familie Buiskool in Driehuis. De heer Bob Buiskool en zijn broer Henri, die net even over was uit Spanje, en hun echtgenotes, ontvingen ons op ons verzoek. In het verlengde van het artikel over de familie Buiskool (zie Kakelepost, 25ste jaargang, nummer 3, blz. 4) waren wij op zoek naar mogelijk nog wat meer feiten en anekdotes betreffende Jan Buiskool. Jan Buiskool was voor en in de oorlog onder andere bevriend met notaris De Boer en Marijke de Boer - Schmalz bracht in het gesprek herinneringen mee aan die tijd. Bovendien namen we wat foto's mee, o.a. van opa Buiskool en zijn vrouw voor een pastorie, maar waar en welke? Bovendien hadden we fotos ge kregen van Frank de Boer, de broer van onze huisarts in ruste en ons bestuurslid Henk de Boer, waarop Jan Buiskool en vrouw Jans staan in Paramaribo en Marokko. En dan hadden we nog een artikel mee uit West-Frieslands Oud Nieuw (jaargang 51) over de sportieveling die Dr.Jan Buiskool ook was. Kortom, stof genoeg voor het ophalen van herinneringen en een gesprek daarover. Bovendien was opa Buiskool klein maar breed van gestalte en een zeer krachtig man Opa Buiskool, de dominee Hendrik Buiskool, die een stand plaats had in Koedijk, Oterdum/Delfzijl en Beetgum, vervol gens in Paramaribo, Oudeschild, Schagerbrug, Vledder en Grosthuizen in de 42 jaar van zijn predikantschap. Zijn kleinzonen Bob en Henri herinnerden zich hem als een wat stugge, norse, kortaffe man, oma was een lieverd. Bovendien was opa Buiskool klein maar breed van gestalte en een zeer krachtig man. Hij heeft in Den Helder als vlootpredikant gestaan en gaf onder andere catechisatie aan matrozen. Een matroos die zich niet gedroeg, pakte hij 'bij kop en kont' en bonjourde hem zo het vertrek uit waarin ze bij eenkwamen. Die matrozen wisten daar mee wat ze aan dominee Buiskool hadden. Hij boezemde ontzag in, eerder dan warmte van gevoelens. Zijn kleinzoon Bob - die hem op aandringen van zijn vader met enige regelmaat opzocht - toen hij al met emeritaat was en in Hoorn woonde, herinnert zich hoe zijn opa een deugdelijk En- f'-m gels woordenboek voor hem kocht bij een plaatselijke boekwin kel. Want dat kon je wel aan hem overlaten. Dat woordenboek heeft en gebruikt hij nog steeds. Ze herinnerden zich hoe oma altijd op hem grommelde, omdat hij twee dingen tegelijk deed: lezen en ondertussen zijn koffie morsen op zijn schone, witte frontje. Even later moest hij dan zijn preek houden en moest er weer een schoon frontje aange daan. Zijn vier kinderen kwamen zeker niet tussen de wal en het schip terecht, maar om nu te zeggen dat vader Buiskool veel tijd en aandacht aan hen besteedde, nee, dat liet hij liever aan zijn vrouw over. Hun vader, Bob Buiskool, kreeg zijn naam toen het gezin in Op bezoek bij Buiskool 4 vasBargjgig Bps s Ds. Buiskool en zijn vrouw vermoedelijk in Oterdum (Gr.) in Beetgum (Fr.) of op Texel.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 4