Jaarvergadering voorsaten beseten (in het bezit is geweest) is geweest. Besonderlick dat die Scutters van Schagen haer doele achter aen tachter- schot (de achterschutting} van deesen huijse sullen mogen setten ende een ganck (toegang) deur (door) den voorseijde steghe hebben. Ende die boede (schuur, boet) die achter opt erve staet sal staende bliven (zal daar blijven staantot believen van Aerien Snijders erven ende die Scutters van Schagen (inv. nr. 5888, blz. 531,532) Uit deze akte blijkt dat Jan Tates inmiddels is overleden. De schutters maken nog steeds gebruik van de boomgaard voor hun oefenpraktijken. Ze mogen ook gebruikmaken van de steeg om bij de boomgaard te komen. Aan welke kant van het huis die steeg ligt, is niet duidelijk. Het is wel duidelijk dat het huis aan de achterkant begrensd wordt door een schutting (tachter- schot) en dat aan die schutting de doelen hangen. De boomgaarden Deze boomgaarden grenzen aan elkaar zonder van elkaar gescheiden te zijn door paden. Dat maakt het voor de eigenaar van de achteraan liggende boomgaard lastig om die bereiken. Vandaar dat het recht van overpad apart geregeld moet worden. In een transportakte van 6 juli 1594 kunnen we lezen hoe dat werd geregeld. Voor de schepenen verschijnt dan 'Aerian Albert Grotes onsen medepoorter ende bekende voor hem ende sijnen erven (erfgenamen) wel ende wettelijcken vercoft (verkocht) gecedeert (overgedragenende overgegeven te hebben ende vercoopt ce deert (draagt over) ende geeft over mits desen ten behoeve van Gerrijt Claesz oock onsen medepoorter woonende opt Noort den eijgendomme ende possessie (bezit) van seeckere huijse erve ende boomgaert staende ende leggende binnen Schagen opt Noort belent met Ghijsbert Willemsz aenden noorden ende oosten ende Pieter Luijtgesz aenden zuijden ende westen met alle alsulcke vrij domme van een vrijpadt (het recht van overpadomme daer over te gaen ende metten groedtwagen (kruiwagen) daer over te cruijen achter over 't erve van Pieter Luijtensz tot inden boomgaert achter Raepenburch leggende als Aerian Albertsz ende zijnen voorsaeten (voorouders) altoos gebruijckt hebben (inv. nr. 5887 - 507) In totaal liggen er drie boomgaardjes bij elkaar. In de loop van de tijd komen die in één hand, namelijk in het bezit van de Heer van Schagen. Deze koopt niet alleen het huis Rapenburch, maar ook de eromheen liggende gronden inclusief de boomgaarden. De aankoop van het huis gebeurt in 1600 of kort daarna. In ieder geval staat in de transportakte van 2 januari 1603 dat de Heer van Schagen eigenaar is van het huis Rapenburg en in de jaren daarna getroost hij zich moeite om ook de boomgaarden in zijn bezit te krijgen. Van de aankoop van het huis Rapenburg door de Heer van Schagen is de transportakte niet bewaard gebleven. (Wordt vervolgd.) Het bestuur van de Historische vereniging Schagen en omstreken nodigt de leden uit voor de jaarvergadering Op: donderdag 14 april 2011 Aanvang: 20.00 uur Plaats: De Nieuwe Nes Schoenmakerspad 1 Schagen AGENDA Opening door de voorzitter Mededelingen en ingekomen stukken Verslag van de jaarvergadering 2010 Jaarverslag van de secretaris Financieel verslag 2010 en begroting 2011 Verslag kascontrolecommissie Verkiezing kascontrolecommissie Bestuursverkiezing Rondvraag Sluiting PAUZE De lezing na de jaarvergadering zal dit jaar verzorgd worden door de heer W Messchaert. oud-voorlichter van het waterschap en gaat over de West-Friese Om- ringdijk. De entree is voor leden gratis, niet leden betalen 5,-. De dijk vanaf de Trapbrug naar het noorden. Karei Numan 11

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 11