Langs het gerenoveerde Rapenpad. In het register van de tiende penning van 1557 vinden we onder de eigenaars die wonen op Wijbedewerf: Aerian Folkertsz van sijn huijs ende erve geestimeert (gewaar deerd, geschat op) 4 fl sjaers (jaarlijks)de 10e penning 8 st (stuivers)", terwijl het register van de tiende penning van 1561 (de gehate tiende penning ingevoerd door Alva) zegt, eveneens onder in het hoofdstuk van Wijbedewerf: Aerian Pholkertsz van sijn huijs ende erve getauxeert (getaxeerd) op 4 p sjaers de 10e penning 8 st". Het bedrag is in die vier jaar niet veranderd. En Rapenburg wordt gerekend te behoren tot Wijbedewerf Er loopt iets ten noorden van Rapenburg een oud pad doorheen naar de Nes Aerian Volkertsz (Folkertsz, Pholkertsz; alle drie de wijzen van spelling van de naam komen voor) woont op Wijbedewerf Hoe lang hij daar al woont in 1557 en hoe lang hij er blijft wonen, is niet bekend. Dat is des te onduidelijker omdat er in een akte van 30 mei 1571 bovendien sprake is van twee mensen met deze naam (vader en zoon, grootvader en kleinzoon?), waarvan er volgens die akte een woont in of afkomstig is uit Valkkoog en de ander 'nu ter tijt woont' in Alkmaar. Uit een transportakte van 7 januari 1572 zou kunnen worden opgemaakt dat Aerian Folkertsz het huis heeft verkocht aan Aelbert Pietersz Hoogelant. De laatste moet dan nog een schuld van 70 gulden betalen aan Aerian Folkertsz in verband met een schuldbrief Rapenburg betreffende. De ligging van Rapenburg Het huis genaamd Rapenburg wordt aan de oostkant begrensd door land dat gebruikt wordt als weiland. Het gaat waarschijn lijk om een terrein dat onregelmatig van hoogte is en door sneden wordt door oude geulen. Het zal er bij tijd en wijle erg nat zijn. Er loopt iets ten noorden van Rapenburg een oud pad doorheen naar de Nes, over zo hoog mogelijke delen. Wie weet af en toe bijgehouden en opgehoogd, om ook onder slechte omstandigheden droge voeten te kunnen houden. Achter Rapenburg aan de noordkant en tussen Rapenburg en de huizen langs het Noord (Wijbedewerf) liggen boomgaar den. Aan de zuidkant wordt het terrein begrensd door de sloot. Wie aan het eind van 16de eeuw de Nieuwstraat inloopt vanaf de Markt (de Plaats), kan op een gegeven moment niet verder, omdat hij stuit op genoemde sloot. Hij staat dan tegenover het huis Rapenburg. De doelen Zoals gezegd lagen er ten noorden (tot aan het Nespad) en ten westen van het huis Rapenburg boomgaarden. Stukjes van die boomgaarden werden vrij vaak verhandeld. Dat gebeurde herhaaldelijk in het laatste kwart van de 16de eeuw. Een van die boomgaardjes kreeg de naam van de Doele. Die naam had de boomgaard te danken aan het feit dat de schutters van Schagen daar oefenden. Op 26 april 1583 verschijnt voor de schepenen Jan Tates en hij geeft te kennen "voor hem ende zijnen erven vercojt te hehhen ende vercoopt mits desen Hendrick Jansz Scoenmaker ook onse medepoorter eenen opgemaect erve genaempt de Doele leggende achter Wijbedewerffbij Rapenburch belent met Frerick Rembrantsz aenden noorden Rapenburch aenden oosten ende den gemeene vaert aenden suijden met den laste van 14 stuivers jaerlicx erffpachte die den kerck van Scagen opt voorseijde erve staende heeft(inv. nr. 5886, blz. 236). Bijna 18 jaar later, op 1 februari 1601, verschijnt voor de sche penen Ghijsbert Jansz Vernes, mede schepen "ende bekende uuijten(mt) name van Willem Ghijsbertsz sijnen soon vercoght te hebben aen Thijs Claesz Schuijtvoerder mede onsen poorter het huijs ende erve metten steege, daer Thijs voornoemd nu ter tijt inwoont staende opt Noort, belent met (met als buurmanAerian Snijders erven (erfgenamen) aenden suijden ende Jan Taetes erven (erfgenamen) aenden noorden ende dat vrij huijs vrij erve (het is niet belast met erfpacht bv.), soo tselve (zoals hetzelfde, zoals dat) bij Willem Gijsbertsz ende sijne 10

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 10