Ome Gert Pater Moeder schonk koffie in voor vader, en chocolademelk voor derakkers. "Nou,"zei vader Schouten, en hij deed nog steeds alsof hij boos was, "laat Ome Gert het maar niet horen, dat je Schagen een saai dorp noemt." Ome Gert! Dat was de bode van het Gemeentehuis;dat was om zo te zeggen de ziel van alle feestelijkheden, die er maar in Schagen konden voorkomen. Jan wilde iets zeggen, maar vader was hem vóór. "Onthoud nu eens goed, voor eeuwig en nog langer: Schagen is een stad. Uit: De vrolijke rakkers, Veldboeket- serie deel 5 pag. 62. Tekening door Ben Horsthuis Voor de lagere school schreef hij de 13-deIige Veldboeketserie. Een van de boeltjes heet"De vrolijke rakkers". Het verhaal speelt zich afin Schagen. De 'rakkers' zijn verzonnen, behalve de figuur van 'Ome Gert'. Voor deze per soon stond Gert Pater, de man die de aanzet tot de folkloristische markten heeft gegeven, model. Een ander boeltje uit deze serie heet "De Zevenster". Hierin treden Carel Bekes eigen zeven kinderen op. Het verhaal speelt zich af op Texel, gedeeltelijk in de drukkerij van oom Jan (Brügemann) Nog enkel titels uit deze serie: De held van de hoge Toren, Windkracht 11, Kaspar de Zwarte Koning. Tot ver in de tweede helft van de vorige eeuw werden de boeltjes op de Aloysiusschool gelezen, eerst klassikaal, later in groepjes. In 1997 vroeg ik in een brief aan meester Carel of hij een stukje wilde schrijven voor het reünieboekje dat in 1998 zou ver schijnen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Aloysiusschool en of hij in eigen persoon de reünie zou willen bij wonen. De tekst voor het reünieboekje kwam al heel snel. 't Tweede verzoek kostte hem meer moeite. Op de dag van de reünie stonden 's mor gens zijn dochters Ellie en Mia voor de deur in Arnhem en onder mild protest brachten ze hem naar Schagen. Het werd de dag van zijn leven!! In lange rijen ston den oud-leerlingen geduldig te wachten om meester de hand te drukken en herin neringen op te halen. Hij kende nog veel namen en was niet weg te branden. Zijn hart bloeide weer open. Sinds die tijd heb ik meester Beke ieder jaar bezocht. Welke onderwerpen er ook ter tafel kwamen, Schagen kwam steeds ter sprake. Hij schreef in het reünieboek je: "Die elfjaar in Schagen, die hebben mij geleerd hoe kinderen zijn. Ik hield van jullie, oude grijskoppen." Na het overlijden van Carel Beke werd in meer dan 25 dagbladen in heel Nederland uitgebreid aandacht besteed aan de betekenis die hij als schrijver van boeken en artikelen heeft betekend. Dat Schagen voor hem alles heeft bete kend blijkt uit het slot van zijn brief uit 1998: "Met de 11 jaren Schagen heb ik binding; die 55 jaren daarna in Arnhem zeggen mij niets, nul komma nul, geen steek, vreemd hè? Het is nu eenmaal zo." Voor ons Aloysius oud-leerlingen blijft hij de onvergetelijke Meester Beke. PS. Wat zou het mooi zijn, als naar Carel Beke een straat of plein vernoemd zou ivorden. 14

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 14