Rapenburch, Hardenbureh en Muijlenburch Drie Sehoger 'burchen' Karei Numan Het onderzoek naar de veldnamen van Schagen gaat nog steeds en gestaag voort. Het doorlezen van alle trans- portactes vanaf 1550, uiteraard alle met de hand geschreven door de vele secreta rissen die Schagen in de loop van de tijd rijk is geweest, neemt veel tijd in beslag, niet alleen omdat de handschriften niet altijd makkelijk zijn te lezen, maar ook en vooral omdat het een enorme hoeveel heid actes betreft. Het aantal bekende burgemeesters voor 1627 neemt flink toe. Met regelmaat ver schijnt er een burgemeester voor de sche penen omdat hij een transactie komt vastleggen. De meeste zijn dat jaar in functie, een enkele figureert als onze 'oud burgemeester'. Dan weetje dat hij het jaar ervoor in functie was. Over deze burgemeesters komt te zijner tijd een apart artikeltje in de Kakelepost. Voor dit moment is het leuk om te vertel len waar de naam Rapenpad vandaan komt. Schagen blijkt niet alleen een Lolleburch (ook Lollebrug; de 'r' en de 'u' wisselen regelmatig van plaats) en een Muggenburg (Miggenburch) te kennen, maar ook een Rapenburch, een Harden bureh en een Muijlenburch. Het woord 'burch' heeft ongeveer dezelfde beteke nis als hetwoord 'werf, het gaat om een verhoogde plek met een of mogelijk meer huizen erop. Als u het kaartje van Schagen erbij neemt, dan kunt u meewandelen. Het kaartje is van wat later datum, het gaat om de kaart van Zoutman van 1665, maar het berust op oudere gegevens van voor 1638, en dan komen we al aardig in de buurt van de tijd waarover het hier gaat, eind 16e en begin 17e eeuw. Wie een klein beetje bekend is met Schagen weet dat de weg die 'naar boven' loopt, naar het noorden dus, het Noord is en sedert kort weten we ook dat het gebied dat begint bij het eer ste dwarsweggetje -watertje Wij bedewerf heette. Dat eerste dwars weggetje naar rechts is het Rapendpad, het volgende dwarsweggetje is het Nespad en het laatste dwarsweggetje is de Nesdijk. Ook de Nieuwstraat is vanaf de Markt goed te zien en loopt naar het noorden tot aan de de wielsloot, die u straks genoemd vindt. Over de molens op de kaart is het volgen de bekend. De molen aan de Loet is een zaagmolen. De meelmolen aan de Loet moet dan nog gebouwd worden. De eer ste molen aan het Noord, die het verst het veld in staat is hier nog een meelmolen en wordt later een oliemolen. Het derde molentje stelt ons voor een raadsel, omdat het nergens wordt genoemd en aan het tekeningetje niet is te zien om welke type het gaat, dat wil zeggen waar voor het diende. Het is mogelijk een olie molentje. Niet veel later stond er op de plaats van de meelmolen aan het Noord een oliemolen, zoveel weten we zeker. Helaas staan de Dorpen er niet duidelijk op, maar het vorkje onder aan de kaart geeft de plek aan van de Eerste Dorpen en dus ook van de plek waar het huisje stond dat luisterde naar de naam Muijlenburch. Wat de huizen, de tuinen en de boom gaarden betreft, kunt u niet echt staat maken op het kaartje als u het onder staande leest. Heel globaal wel, maar wat de details betreft zeker niet. Rapenburch Aan het einde van de Nieuwstraat ligt in november 1591 'de huijse van Rapenburch', ernaast vinden we een boomgaard, die aan het eind van de zes tiende eeuw de Doelen wordt genoemd. Daar oefende de Schutterij van Schagen. Schagen had dus op dat moment al een schutterij. De tuin achter die boomgaard had een schutting (het lijkt een grapje, 9

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 9