Gedenknaald te Rijswijk, opgericht in 1792 ter herinnering aan de op deze plaats gesloten vrede. De keur Het voortijdige geknal leidde tot klachten bij de bevolking die haar nachtrust gestoord zag en bang was voor ongeluk ken. De vroedschap was het hier mee eens en vaardigde op 10 september een keur uit (gemeenteverordening zouden we nu zeggen), waarin het afsteken van vuur werk werd verboden. Het voorschrift met de titel: "Tegens 't schieten en aansteecken van alderhande vuur- tvercjes" begint met de volgende regels: "In agtinge genomen sijnde dat sedert eenige dagen herumarts de jongejeugt haar hebben ueroordertgedurigh en sonder onderscheijt uan tijt langs de straat metgrooter en kleijnder schietgeiueerteschieten, klappers, vuurballen, voetsoeckers en andere soorten uangemaacte uuurivercjes, aan te steecken, daarmede te uue- ren, en andere buitensporigheden te plegen en geschapen sijnde dat 't eeniger tijd dar door nogh ongelucken aan menschen ofte goederen sal werden veroorsaact. Soo isgekeurtengeor- donneert dat voortaan nimant wie hij, sij, jongh nogh oud allangs de straate sal mogen «yswot'iV h>. loopen schieten met hoedanigh schietgeweer 't selve soude mogen sijn, nogh oock eenige klap pers, vuurballen, voetsoeckers en andere soorten van vuurwerckjes aansteecken en werpen De boete op elke overtreding werd vast gesteld op 15 stuivers en om er zeker van te zijn dat deze betaald werd moest de overtreder van de keur zijn hoed of over jas afstaan tot er betaald was. Ouders waren verantwoordelijk voor hun kinde ren en meesters en vrouwen voor hun meiden en knechten. Het toezicht op het naleven van het voorschrift was niet uit sluitend in handen van de schout en zijn dienaars maar ook in die van de burgers. Elke goede burger kon bekeuren en kreeg als beloning de helft van de boete uitbe taald, de andere helft was voor de justitie- dienaars. Hoe dit systeem in de praktijk werkte is niet helemaal duidelijk, waar schijnlijk kon het alleen maar bestaan in een kleine plaats waar men elkaar kende en toch enigszins voorzichtig was met 'valse' beschuldigingen. Men had elkaar allemaal nodig! De keur wordt aangepast Op 20 september 1697 werd het vredes verdrag getekend. LodewijkXIV erkende Willem III als koning van Engeland en gaf hem het veroverde prinsdom Oranje terug. Spanje en Duitsland werden weer meester over de op hen veroverde steden en gebieden, waarbij hier en daar geruild werd. Zo bleef Straatsburg in Franse han den waarvoor keizer Leopold echter enkele Rijnsteden ontving. Met de Republiek sloot Frankrijk een handels verdragvoor 25 jaar. Nu kon er echt feest gevierd gaan wor den. 'Victorie houden' noemde men dat. Helaas verbood de pas aangenomen keur het afsteken van vuurwerk. De 'goede ingesetenen' waren echter van mening dat het niet verboden was om vreugdevu ren te ontsteken. Het bestuur was echter bang voor de schade die vreugdevuren en ongeoorloofd vuurwerk zouden aan kun nen richten en besloot tot een wijziging van de keur van 10 september. "So is't dat omme alle 't selve soo veel moge lijk voor te comen bij Jorme van renovatie en ampliatie der vorige keuren gekeurt en geordon- 6

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 6