Tegens 't schieten en aansteecken van alderhande vuurwercjes Ruud van de Pol De maand september van het jaar 1697 begon onrustig. Tot diep in de nacht werd vuurwerk afgestoken en klonken er geweer- en pistoolschoten. Er gingen geruchten dat er weldra een einde zou komen aan de oorlog tegen Frankrijk die 1688 begonnen was. De Schager jeugd nam alvast een voorproefje op de feest vreugde die los zou barsten als de vre desovereenkomst daadwerkelijk zou worden getekend. De 'Negenjarige Oorlog' Onder leiding van stadhouder-koning Willem III was een verbond tot standge- bracht tussen het Duitse keizerrijk, Nederland, Spanje, Engeland en Brandenburg om het machtsevenwicht in Europa, dat bedreigd werd door de Franse koning LodewijkXIV, te behou den. Lodewijk, die streng katholiek was, had in 1685 het'Edict van Nantes' her roepen zodat de hugenoten, die daar door hun godsdienstvrijheid verloren, massaal het land uit vluchtten. Meer dan 400.000 goed opgeleide protestanten namen de wijk naar de Republiek, Engeland en de lutherse Duitse vorsten dommen. De anti Franse stemming zat er toen goed in en Willem III kreeg ruime steun om Frankrijk te bestrijden, een strijd die in 1688 begon. De oorlog was echter weinig succesvol en kostte handenvol geld. De economie liep hier door grote schade op, waardoor de werk loosheid toenam. Ook in Schagen zal men de pijn gevoeld hebben en zal er flink gemord zij. In Amsterdam bleef het niet bij morren maar leidde dit tot een groot oproer onder de bevolking. Men was de geldverslindende oorlog - die in de geschiedenisboekjes zou voortleven onder de naam 'Negenjarige Oorlog' - beu! De Franse koning zag uiteindelijk in dat hij het onderspit zou delven en stem de in met het openen van vredesonder handelingen. Toen uiteindelijk alle partijen accoord waren was het nog niet afgelopen. Maanden lang woedde een diplomatieke oorlog over het protocol bij de plechtige sluiting van het vredesver drag. Met name de volgorde waarin de diplomaten in hun koetsen naar het Huis ter Nieuburch in Rijswijk zouden rijden, gaf veel conflictstof. Uiteindelijk werd als compromis de toegangspoort afgebro ken, zodat steeds een Franse en een geal lieerde koets naast elkaar over de verbrede oprijlaan konden rijden. Op 20 september waren alle problemen opge lost en werd de vrede getekend. Willem III, Prins van Oranje, stadhouder van Holland en Koning van Engeland. 5

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 5