Een hele straat verkocht Aan het begin van de ige eeuw bezit de heer van Schagen de gehele zuidkant van de Heerestraat en een paar huizen aan de oostkant van de poort die toegang geeft tot het kasteel. In die jaren is Theodore Henrij Antoine Graave d'Oultremont en Warfuzée, Vrijheer van Schagen, Schagerkoggen en Burghorn (1791 -1814) de heer van Schagen. Het kas teel heeft zijn beste tijd gehad en het besluit valt alle bijgebouwen te verkopen. Tijdgenoot Cornelis Bok legt een en ander vast en maakt het mee. Zie ook F. Diederik en F. Timmer, Slot Schagen, Boekhandel Plukker (2002), blz. 108. Deze publieke verkoop zal niemand ontgaan zijn. De heer van Schagen was wat van plan, anders doe je dit niet. En het kasteel lag er ook al niet erg lekker bij. In 1815 volgt de gedeeltelijke sloop, in een 1826 wordt op de torens na de rest gesloopt. Maar wie had er in 1806 belang bij het veilig stellen van de kaatsbaan? Op 24 maart 1806 heeft de publieke ver koping plaats van de onderstaande hui zen. De toenmalige rentmeester, Pieter Westing, is belast met de verkoop. Lijsbeth Casperse Reige, wonend in Schagen, koopt 'Een Huis staande naast de Voorpoort van hetCasteel te Schaden, belend genoemde Poort ten Oosten en het Westpaviljoen van het voorplein van het Kasteel uan Schagen ten Westen', onder de conditie dat zij geen gebruik zal mogen maken 'van het voor plein van hetCasteel agtergenoemd Huis'. De prijs die ze betaalt bedraagt 306 gul den. Pieter Westing, de rentmeester, koopt voor zichzelf'Een Huis en Erve met deszelfs Koetshuis en Paardenstalling, zijnde het Paviljoen ten ivesten, het Voorplein van het Casteel te Schagen als meede een Huis annex hetzelve mitsgaders een schoone en ivelaange- legdeTuin agter hetzelvegelegen, belend hetter- zelver tijd aan Lijsbeth Casperse Reige verkogte Huis ten Oosten en het meede ter dien tijd aan Jacob van Reisinge verkogte Huis ten Westen'. Bedongen voorwaarde bij de koop is nog dat Westing 'een vrije in- en uitreed uitrit) door de Voorpoort van het Casteel over het plein van het voornoemde Casteel tot aan de Stallinge (zal) hebben, als meede een vrij gebruik van het voorzegde plein, zoo verre het Huis en Stallinge zijn strekkende, mits het voornoemde plein ook in zoo verre daarvoor behoorlijk schoon en zin delijk houdende en den Verkooper het vrije meedegebruikvan dat plein geen hindernis toe brengende, nog ook niet aan de Kaatsbaan'. Westing betaalt er 1279 gulden voor. Jacob van Reizinge, woonachtig in Schagen, koopt 'Een Huisje staande in de Heerestraat te Schagen, belend het ter zeiven tijd aan Pieter Westing verkogte huis ten Oosten en het te dier tijd aan Jan Schipper verkogte Huisje ten mesten'. Hij betaalt er 51 gulden voor. Jan Schipper uit Egmond aan Zee koopt 'Een Huisje staande in de Heerestraat te Schagen belend het ter zeiver tijd aan Jacob van Reisinge verkogte huisje ten oosten en het te dier tijd aan Teunis Klerk verkogte huisje ten Westen'. Jan Schipper betaalt voor dit huisje 70 gulden. Teunis Klerk, die in Schagen woont, koopt 'Een Huisje staande in de Heerestraat te Schagen, belend het ter zeiver tijd aan Jan Schipper verkogte Huisje ten Oosten en het te dier tijd aan Jan de Vries verkogte Huisje ten Westen'. Dit huisje kost Klerk 54 gulden. Gerrit Kraane, woonachtig in Schagen, koopt 'Een huis en Erve staande en gelegen op de Hoek van de Heerestraat en de Loet te Schagen, belend met het ter zeiver tijd aan Jan de Vries verkogte Huis ten Oosten en Jan Rijpland ten Westen'. Gerrit Kraane heeft voor dit huis en erf 527 gulden betaald. Jan de Vries koopt het huis tussen Teunis Klerk en Gerrit Kraane staande, maar daarvan is geen transportacte te vinden. Het gaat dus in de Heerestraat om 7 pan den en pandjes. 20

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 20