ecu En nog twee thuinhuisjes In 1784 worden er twee tuinhuisjes ver handeld. Het ene gaat naar Cornelis Maijring, wonend op de Bierkade in Schagen. Hij koopt 'een Tuijn en Tuijnhuijs daarop staande, groot drie sneesen, dog bij den hoop ende voetstoots, sonderten aansien der cjroote in onder ofte ouermaategehouden te zijn, gelegen op het Avondorper Laantje belent 't zelve Laantje ten Oosten en de Boedel ten Westen. Het kost hem 75 gulden. Het andere wordt gekocht door Cornelis Bootsman wonend op de Lagesijde. Hij koopt 'een Tuijn met een Tuijnhuijsje, groot seuen sneesen... gelegen agter de Lagesijde alhier, belent de Wed: Cornelis Koorn ten Oosten, en Dr. Nicolaus Barsingerhorn ten Westen'. Bootsman moet 224 gulden op tafel leggen. Iedereen die zich dat maar even kon ver oorloven, had een lapje grond om zelf te voorzien in de behoefte aan groente, aardappelen, fruit, enz. Sommigen kon den zich iets meer veroorloven en hadden op die tuin ook nog een huisje, voor gereedschap en andere benodigdheden. Tuinen en de daarop staande huisjes wis selden regelmatig van eigenaar. Schepen In de transportactes van deze periode komt zeker een tiental keren de verkoop voor van een schip 'met zeil en treil'. Schagen had zijn schippers, beurt- en vrachtschepen voeren naar Kolhorn, naar Alkmaar, naar Hoorn, naar Amsterdam en terug. Een ervan wordt op 1 maart 1799 verkocht door de burger (citoyen) Jan Groen, 'koopman in graanen', aan bur ger Cornelis Bleek. Deze koopt een ijker schuit (verderop in de tekst heet het een eikerschuit). De spelling is niet willekeu rig, een ij is een ei tenslotte en spellen doe je nog altijd op het gehoor in die tijd. Een eiker/ijker is een klein vrachtschip voor de binnenvaart. Wie weet heeft ook dit schip voor anker gelegen op de Louwe Ree, een kleine insteekhaven, een zijtak van de Laansloot. De Louwe Ree, de huidige Lauriestraat. Het gaat hier om een deel van de sloot die om de landerijen en boomgaarden van het slot Schagen lie pen. Een houthuisje Op 29 maart 1791 verkoopt Carel Anthonij Roebel op de Loet aan Cornelis Jansz Timmerman op de Loet 'een houd- huijsje', dat eveneens op de Loet staat, naast Dirk Guldewagen ten oosten e de verkoper ten westen. Het kostte 18 gulden gereed contant) geld. Een houdhuisje zal hebben gediend voor het opslaan van hout. En dan realiseer je je dat er twee vormen van brandstof waren. Zingen de kinderen niet nog op 11 november nog steeds of af en toe "Geef me een stukje turf of hout"?

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 19