Uit de transportregisters van Schagen aflevering 2 (1770- 1810) Karei Numan Bakkerijen Schagen telde lange tijd een flink aantal bakkers, zoals zovele plaatsen en dorpen. Een ervan staat op de Plaats, de Markt, op de hoek bij de Nieuwstraat. Op i juni 1805 sluit de eigenaar Pieter Bloem een lening af met deze bakkerij en de erbij horende schuur als onderpand. Een andere bakkerij vinden we op de Hoogzij, naast Jacob van Rijsingen ten westen en Aarjen Tromp ten oosten. Deze bakkerij wordt op 10 augustus 1781 ver kocht 'mitsgaders een huijs met een opstal geapproprieert tot een saagselhuijs, staande en gelegen aan de noordzijde van de Molenstraat alhier'. Een zaagselhuis? Natuurlijk, die bakkers hadden brandstof nodig voor hun ovens. De laatstgenoemde bakkerij en dit zaagselhuis aan de Molenstraat brachten 2500 gulden op, bepaald geen klein bedrag. De bakker en zijn knecht al vroeg aan het werk. Draaier. De draaibank heeft hier nog een zeer primitieven vorm. De houtdraaier aan het werk. De koppedraaiersmolen Op 1 augustus 1806 gaan we kijken in de Molenstraat. Die dag vindt er een ver koop en overdracht plaats tegenover schepenen van Schagen. Het betreft een huis en erf met de daarin staande koppe draaiersmolen en verdere toebehoren. Het huis staat naast de Roomskatholieke Kerk, die er ten oosten van staat en ten westen ervan woont Pieter Brouwer. Met de koppedraaiersmolen maakte men kaaskoppen en die waren in Schagen en omgeving met honderdtallen in gebruik. In Schagen werken echter nog meer molens, en die zijn eveneens inpandig. Ik denk aan de molens van de messenma kers, ook in de Molenstraat. Broodbakkcrij uit den aanvang der 17c cotnv. Rechts schiet de bakker het brood in tien oven links is de trog, waarin het tleeg wordt gekneed, maar waarop nu de broodboilen liggen, 18

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 18