erop, dat de naam Muijlenburch droeg. Als je die naam de eerste keer tegenkomt, veronderstel je nog datje verkeerd leest, maar als je diezelfde naam in vijf of meer actes tegenkomt, dan weetje zeker dat degene die het opschreef wist waarover hij het had. De achternamen Muijl, Muijlwijck, Muijlaert, Mullaert komen voor. Deze zullen afgeleid zijn van het woord muil, dat we kennen in melkmuil. Hetwoord betekent gezicht, snuit en alles wat daar van afgeleid is. Er is nog een andere mogelijkheid. Het Duits woord voor vuilnis is Müll, verne derlandst is dat mul, zoals het Woordenboek van de Nederlandse Taal het zegt onder het lemma 'mul': Samenst. Huismui, huisvuil; schorsemul, mul van eikeschors; steenmuil, gruis van steen, puin; tuijmul, turfmolm, o. a. te Utrecht het gewone woord (bij GALLÉE, Geld.-Ouerij. Dia!. 30: türjmül); ivintermul: „Zaaien op de wintermul, dat is, op de aarde, die, zonder nadere bewerking in het voorjaar, nog mul is van de winter vorst"; zagemul, zaagsel. Mogelijk komen we dan dichter bij de ware betekenis van ons Muijlenburch, soms ook geschreven Mulenburch. Is daar mogelijk vuilnis gestort, of - en daar weten ze op de nollen in de Zijpe alles van - is er vuilnis gebruikt om het land vruchtbaarder te maken? Hoe het ook zij, op 3 februari 1592 verko pen de erfgenamen van Pieter Sijbrant Aelberts aan Hilbert Jan Aelbertsz wonende op de Dorpen 'seeckere huijs erue ende boomgaert daer hij nu ter tijt in uroont ende Pieter Sijbrantsz innegestorven is staende leggende opten Dorpe belent met Cornelis Willem Immes aenden suijden, Cornelis Pietersz Brouwers erffgenamen met hetTraentgen aenden noorden enden den Heeremuech (in andere actes staat hierbij dat het gaat om de Laan) aenden mesten mits [op voorwaarde dat] dat de ureijde daer neffens leggende [daar naast liggend] toecomende Garbrant Verduijn Garbrantsz wonende tot Hoorn ende den boom- gaert daer het huijsken op staetgenaempt Mulenburch over 't erffue aende suijtsijde uan 't huijs uoorseijd [aan de zuidkant uan dit huis] een urijpadt [urije doorgang] hebben tot aen den Heeremuech toe, ende aenden noortsijde uan 't uoorseijde huijs heeft de uoorseijde (genoemde) ureijde een urij uregpadt Op 18 maart 1592, anderhalve maand later, passeert de transportacte waarin Willem Holbertsz Corver aan Pieter Sijbrantsz uit Barsingerhorn een huis verkoopt dat op de Dorpen staat, onder de conditie dat 'den ureijde daer nevens leg gende jegemuoordeüjc toecomende [nu bezit zijnde uan] Garbrant Duijn tot Hoorn ende den boomgaert daer 't huijske genaemt de Muijlenburch op staet ouer 't erue aende suijtsij de uan 't huijs een urij padt hebben [moet] tot de Heereurech toe ende aende noortsijde uan 't selue huijs geeft een ureijde toecomende Garbrant Duijn een urij uragenpadt...' Kortom, aan alle kanten moet men over de verkochte weide heen mogen om andere stukken land en erven te kunnen bereiken. In 1604 staat het huisje er nog steeds, blijkens de acte van die datum. Op die dag heeft er een transactie met land plaats tussen Thomas Jansz Hoofts uit Warmenhuizen als verkoper en Cornelis Cornelisz Rentenaer als koper. Jan Jansz Brouwer, zwager van Thomas Jansz Hoofts, heeft zich garant gesteld voor zijn zwager met als onderpand 'omtrent 20 snesen boomgaerts met 't huijsken genaempt Muijlenburch daerinne staende gelegen binnen Scagen bij de Dorpe belent met Garbrant Dirocsz Verduijn aenden suijden, het Traentge ende Neel Jacobsdr aenden noorden ende Albert Garbrantsz aenden tuesten...' Het ziet ernaar uit dat ik in de overige nog te lezen honderden en honderden transportactes niet meer 'burchen' zal tegenkomen, maar wie weet. Ik vond al zoveel onverwachte zaken, niets verbaast meer, of in tegendeel juist bijna alles levert verrassingen op. Noten 1) De huizen die op het kaartje staan langs het Rapendpad voordat u bij Rapenburch bent, stonden er nog niet, op een na, het laatste voor Rapenburch, dat wordt in een acte vermeld; het betekent datje langs het Rapenpad lopend zo de boomgaard van de Doelen inkeek, tenzij Snijders om zijn tuin een schutting had staan, zodat dat maar gedeeltelijk opging. Ox 2) Het huis kostte vierhonderd en twee gulden en vijf stuivers. 3) Daarvan is op het kaartje van Zoutman niets terug te vinden. 13

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 13