steden en dorpen een zelfde herkomst ten en de Bronsloot in het oosten. ere heeft wat de naam ervan betreft, is niet Daarmee wordt Hardenbureh al enigs- Als zeker, maar ook niet onwaarschijnlijk. zins'geplaatst'. ver Zeker moeten we niet denken aan rapen Hardenbureh is kennelijk ook iets gro- ma die gaar zijn, of ongekookte exemplaren ter dan die ene akker. Op 5 april 1590, act die nog in de grond zitten. dus bijna een jaar eerder worden er'zeven dej snesen zaijlants' verkocht 'legende binnen hij 3 uren Schagen op Hardenbureh' begrensd door Een stukje verder, langs het Nespad, vin- Pieter Ghijsbertsz ten oosten en Jan De den we de Hardenbureh. Opnieuw dus Rensz ten westen. Een jaar later koopt Mu een verhoogde plek, maar nu van Harde, Pieter Ghijsbertsz dus een derde aan- zul eveneens een Friese naam, een verkorting grenzend stukje land en hij had er al twee dat van Eerhard, Earryt, volgens het naam- stukjes. Deze drie stukjes land zal hij bet woordenboekje van Van der Schaar. ongetwijfeld hebben samengevoegd en van tenminste twee ervan lagen 'op Op 31 maart 1591 wordt er een trans- Hardenbureh'. Eri portacte opgemaakt waarin 'een acker Maerten Aeriansz, de zoon van Aerian Du zaijlants' in andere handen overgaat. Van Albertsz Snijder (degene die op de hoek der die akker wordt gezegd dat hij is 'leggende van het Noord en het Rapenpad woonde) Wc binnen onsen banne van Schagen aen 't Nespat verkoopt mede namens zijn broer Albert het genaempt Hardenbureh, groot omtrent een gars Aeriansz aan Reijer Cornelisz Backer Sar belent met (grenzend aan) Dirck Pietersz aenden 'omtrent een gars zaijlants leggende binnen mu mesten ende Pieter Ghijsbertsz aenden oosten'. Scagen op 't Nespadt genaempt Hardenbureh stei De akker wordt verkocht door Jan Claesz belent met Pieter Dircsz aenden mesten ende Utr Bombaerts als voogd van zijn moeder Pieter Boijcleesz aenden oosten' De trans- Gek Maritgen Phillipsdr, weduwe van wijlen portacte is gedateerd 24 februari 1605. „Za Claes Cornelisz Bombaerts, aan Pieter Het kan gaan om dezelfde gars uit de aar Gijsbertsz Prins. Deze Pieter Ghijsbertsz hiervoor al genoemde acte. het i had dus al een stukje land ernaast. Uit Ook in latere actes is er sprake van akker- vor andere actes blijkt dat de families tjes bouwland liggende op Hardenbureh. Muilenburch stond Bombaerts en Prins allerlei stukken land Uit een aantal actes blijkt ook dat er hui- Mo 1 ongeveer op de plaats bezaten die ten zuiden van of ten noor- zen staan aan het Nespad.3) Het is niet wai waar later Huize den van het Nespad lagen en steeds onmogelijk dat er op Hardenbureh een sou Avondrust werd grensden aan het Nespad. Die stukjes huis heeft gestaan, dat inmiddels was daa gebouwd. land lagen tussen het Noord in het wes- verdwenen, terwijl de grond nog steeds wet heette er 12

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 12