dan zal ook grenzen aan /aart', zijnde Jansz namens sz-zie de in zijn zoon rder. ddels al in dat den van hem en Snijders, et noorden) 'dat vrij huis /an lasten], szendesijne het bezit ivas onder het vol- at die Schutters len 't achterschot setten ende een he hebben [vrij .de steeg], en die vestaet, sa 1 \erian Snijders gen.'2) schutters laken van de ij hun doelen :en bevestigd ting die achter de boet van ook staat, zal mgaard? De han Heere tot aringhuijsen, en van wie t, de Edele scholtes alhier at om oele leggende belent de Edele djjs ten oosten Noortten lees tekenen: de irvan tzijn erf at als aan de e boomgaard. Uiig. C. Burgar, Schagen. g0. 3682 Nog één gegeven ontbreekt. Waar lag Rapenburch ten opzichte van het Nespad? Het antwoord vinden we in een transportacte van 12 maart 1606. Het begin van die acte luidt als volgt: 'Wij Aeriaen Albertsz Grotes ende Claes Cornelisz Brouivers Scepenen binnen Scagen oir- conden ende kennen eenen ijegelicken dat voor onsgecompareertendegecomen zijn [maken aan een ieder bekend dat uoor ons zijn versche nen] Willem Ghijsbertsz Claert ten Boom wonenden opten lande vander Zijpe voor hem selven, PieterClaesz in Huijsduijnen als man ende voocht van Dieuier Ghijsbertsdr zijnen huijsvrouiv ende Willem Fredericxsz als voochd van het achtergelaten iveeskint van saliger Pieter Ghijsbertsz Prins te saemen oock mede vervangende ende hemselven starck maekende voor [in de plaats komend van] Albert Aerian Snijers mits zijn uitivesen (omdat die ajövezig is); Alle erfgenamen van saliger Ghijsbertjansz Vernes ende bekenden sij comparanten inder qualite voorseijd [en degenen die voor de secre taris zijn verschenen verklaren in hun genoemde hoedanigheid] voor haer ende haeren nacoome- lingen vercochtte hebben ende vercoopen alsnoch bij desen Jan Aerian Broers oock onsen mede poorter tiveegeersen ses snesen ende sestien roeden landts leggende binnen onsen banne van Scagen bij Rapenburch belent met het Nespadt aenden noorden, Willem Louris kinderen aenden oosten, Cornelisjansz alias Oom Kees..." Rapenpadje. SCHAGEST. Er zijn maar twee conclusies mogelijk. De eerste luidt, als dit stukje land naast Rapenburch ligt en grenst aan het Nespad, welk pad ten noorden ervan ligt, dan loopt dat zelfde Nespad ook aan de noordkant langs huis en erf van Rapenburch. De tweede mogelijke con clusie, het desbetreffende stukje land ligt pal ten noorden van Rapenburch, tussen Rapenburch en het Nespad in. De eerste conclusie is gezien de grootte van het stukje land de meest waarschijnlijke. Dat houdt in dat huis en erfvan Rapenburch lagen tussen het Nespad in het noorden en de wielsloot en het erlangs lopende "Rapenpadje" aan het zuiden. Ten oosten ervan lag het genoemde stukje land. De Nieuwstraat liep niet verder dan tot aan de wielsloot. Ten westen van Rapenburch lag de boomgaard met de Doelen en er stond ook nog een huisje naast aan de west kant. De naam Rapenburch, en de van latere datum zijnde en ervan afgeleide naam van het Rapenpadje, is maar op één manier te verklaren. Het gaat oorspron kelijk om de burch van Raap, van Rapke, een Friese voornaam. We komen deze naam in onze streek nog steeds tegen, maar dan als achternaam. Ofhet Rapenburch in Leiden en ook in andere Bij de brug ging de Wielsloot over in de Langesloot. Rapenburch lag achter de schutting links. 11

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 11