maar het gaat in beide gevallen om be- scherm-ing, be-schut-ting) die niet mocht worden afgebroken, omdat tegen die schutting de Schutterij zijn doelen had aangebracht. Een stukje citaat uit een acte van 20 mei 1595 schetst de situatie nog nauwkeuri ger. Ene Willem Ghijsbertsz is geld schuldig aan zijn vader en hij moet iets tot onderpand stellen. Hij besluit dat dat zijn eigen huis zal zijn: "zijn huijs ende erftve daer hij nu ter tijt in woont staende ende leggende op Wijbedewerjf bij noorden de wielsbrugghe belent (begrensd door) met Aerian Albertsz Snijder aenden suij- den (aan de zuidkant) ende jan Paulus ofte het Capelrij huijs aenden noorden ende die Doelen aenden oosten." Einde citaat. We lopen vanaf de Markt het Noord op en komen bij het punt waarop de gracht van het Noord een aftakking naar rechts krijgt richting Langesloot, Bronsloot, Snevert. Op dat punt gaan we over de Wielbrug, een brug die open kan, niet door omhoog te gaan maar door te draai en op wielen of op een wiel, vermoedelijk volgens het systeem van een draaibrug. Direct daar voorbij aan onze rechterhand staat het huis van Snijder, daarnaast het huis van Willem Ghijsbertsz en daarnaast het huis van Jan Paulus, de Capelrij. Daarover later meer. Achter die huizen ligt de boomgaard met de Doelen en aan de Doelen grenst aan het eind van de Nieuwstraat het huis Rapenburch. Dat moet haast wel betekenen dat we lopend langs het water dat ons naar de Langesloot brengt aan onze linkerhand de Doelen zien en dan op de hoek of lie ver de 'kop' van de Nieuwstraat het huis Rapenburch. Het betekent dus ook dat de Nieuwstraat 'doodloopt'op het water van de zogenaamde wielsloot, zo heet hij echt in een acte. En inderdaad lezen we in een acte van 15 januari 1604 dat 'zeeckere huijsgen met zij nen erue staende ende leggende binnen Schagen op 't noorteijnt van de Nieuwe straet belent met degemeene uaert aenden noorden ende Reijer Jacobsz selue aende oosten ende snijden' verkocht wordt. Als dat huisje aan het noorden grenst aan het water en het huis je staat aan de Nieuwstraat, dan zal ook de Nieuwstraat op dat punt grenzen aan hetwatervan de 'gemeene vaart', zijnde de wielsloot. In 1601 verkoopt Ghijsbert Jansz namens zijn zoon Willem Ghijsbertsz - zie de acte hierboven - het huis van zijn zoon aan Thijs Claesz Schuijtvoerder. Schuijtvoerder woont inmiddels al in dat huis op het Noord. Ten zuiden van hem woont - nog steeds - Aeriaen Snijders, maar aan de andere kant (het noorden) woont nu Jan Taekes. Het gaat dus om het huis 'dat vrij huis vrij erue [dat wil zeggen vrij van lasten], soo 't selue bij Willem Ghijsbertsz ende sijne voorsaten beseten is geweest (in het bezit was van)' en de verkoop vindt plaats onder het vol gende beding: 'besonderlicken dat die Schutters van Schagen haer Doele achter aen 't achterschot van deesen huijse sullen mogen setten ende een ganck deur den voorseijden steghe hebben [vrij toegang hebben door de genoemde steeg], en die boede[de boet] die achter op 't erve staet, sal staende bitven tot believen van Aerian Snijders erven ende die Scutters van Schagen.'2) Met andere woorden, de schutters moesten gebruik kunnen maken van de steeg vanaf het Noord om bij hun doelen te komen, die doelen moesten bevestigd mogen blijven aan de schutting die achter het verkochte huis stond en de boet van Snijders die daar kennelijk ook staat, zal mogen blijven staan. En wie kooptin 1611 de boomgaard? De Edele Welgeboren Heere Johan Heere tot Schagen, Barsingerhorn, Haringhuijsen, Burchorn, Goudriaen enz. en van wie koopt hij het? Van de schout, de Edele Eeuwout Jansz Vertest, 'sijn scholtes alhier [zijn schout alhier]', het gaat om 'het boomgaertgegenaemt de Doele leggende binnen Schagen bij Rapenburch belent de Edele Welgeboren Heere voornoemd seljfs ten oosten ende noorden ende de erue van 't Noort ten wes ten'. Dit kan maar een ding betekenen: de heer van Schagen is eigenaar van Rapenburch en het huis met zijn erf grenst zowel aan de oostkant als aan de noordkant aan de genoemde boomgaard. 10

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 10