deld jelse vloot ezien en ver maakt, naar Zweden itvan de j de in 1696 werd admiraliteit. ;f want vanaf 0 staat hij overleed in en in de kerk af met het ïerinnering xyl ;te- nit el, n ;ro n Een groot aantal van zijn mannelijke nakomelingen hebben belangrijke posi ties bekleed bij de Zweedse krijgsmacht. Willem Jansz Kuyl (+1630 - 1670) De vader van Johan Kuylenstierna was Willem Jansz Kuyl die omstreeks 1630 ergens in Nederland is geboren. Deze was in dienst bij de Zweedse marine waar hij in 1657 de functie van kapitein bekleedde. In 1658 nam hij als comman dant van het schip Rosen deel aan de slag in de Sont. Kopenhagen werd belegerd door Karei X Gustaafvan Zweden. De Republiek der Zeven Verenigde Neder landen vreesde dat als Denemarken de strijd tegen Zweden zou verliezen, de doorvaart door de Sont bemoeilijkt zou worden en de handel met de Oostzee landen in gevaar zou komen. Deze handel vormde de belangrijkste pijler onder de economie van de Republiek. In de jaren veertig en tachtig van de 17e eeuw bereikte de Hollandse handel in graan uit het Oostzeegebied het indrukwekkende niveau van 70.000 last (een last is gelijk aan twee ton). Dat was genoeg om 650.000 mensen te eten te geven. Begrijpelijk dus dat raadpensio naris Johan de Witt de Oostzeehandel de 'moedernegotie' noemt oftewel 'moeder van alle handel'. Admiraal Jacob van Wassenaar Obdam kreeg als opdracht deze voor de Hollandse economie zo belangrijke han del te beschermen. Met 41 schepen en 1413 kanons nam de Hollandse vloot het op tegen de Zweden die 45 schepen en 1838 kanons inzetten. De zeeslag begon nadat de Zweedse koning persoonlijk het startsein had gegeven door vanaf kasteel Kronborg een schot te lossen. Hoewel de Zweden in de meerderheid waren en agressief aanvielen werden zij uiteinde lijk verslagen. Aan Hollandse zijde vielen er 350 doden en waren er 850 gewonden. De Zweden verloren 296 manschappen en telden 503 gewonden. Michiel de Ruyter, die een belangrijke bij drage aan de strijd had geleverd, werd door de Deense koning in de adelstand verheven. Wapen Kuylenstierna Hoewel de slag verloren was werd er ook aan Zweedse zijde beloond. Vilhelm Janssson Kuyl (zoals hij in Zweden genoemd werd), die aan Zweedse zijde streed verloor zijn schip na een dappere strijd waarbij een groot deel van zijn bemanning sneuvelde. Voor zijn dappere gedrag werd hij bij zijn thuiskomst door koning Karei X Gustaaf beloond met een fraaie degen en flinke som geld. Tevens kreeg hij de toezegging dat hij in de adel stand verheven zou worden. Helaas over leed de koning in 1660 zonder zijn belofte waar te maken. Het was indertijd niet uitzonderlijk dat van oorsprong Hollandse zeeofficieren in Zweedse dienst tegen hun oorspronke lijke landgenoten streden. In het stan daardwerkvan E. Wrangel over de relaties tussen Zweden en de Nederlanden gedurende de zeventiende eeuw, lezen we op bladzijde 5 "Menig kundig Nederlander werd in den Zweedschen zeedienst aangesteld. Bij de Zweedsche marine zijn de namen niet vergeten van Anckarhielm, Sjöhielm, Anckarstierna, Anckarcreutz, Heirmans, Sjöhierta en Cronhawen. De drie eersten behoorden tot De Geer's vloot, die werd aangevoerd door Marten Thijsen (geadeld als Anckarhielm), en HenrikGerdtsson (geadeld als Sjöhielm). Diedric Thijsen trad ook in 1644 in Zweedschen dienst. Verscheidene zijner nakomelingen bewe zen onder den naam Anckarstierna Zweden goede diensten op militair gebied; zijn zoon Cornelis, vrijheer Anckarstierna, was de eerste Zweedsche schout-bij-nacht - een titel uit Nederland afkomstig. Opmerkelijk is het, dat 9

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 9