De voorburcht van het oude slot Cees Kuyper Hoewel er van het slot van Schagen wel heel veel bekend is, is er bij velen weinig tot niets bekend over de voorburcht van dit slot. Op de foto's uit het begin van de vorige eeuw is de mooie voorgevel van het oude, eind jaren 50 van de vorige eeuw, gesloopte raadhuis te zien. Dit gebouw was vroeger het polderhuis van de Schager koggen. Het had toen nog een klokgevel en zag er zeer voornaam uit. Het werd al lang gebruikt als gemeentehuis maar werd pas in 1896 eigendom van de gemeente. De halsgevel werd toen veranderd in een trapgevel. In 1960 moesten dit oude raadhuis en het waaggebouw dat er naast stond plaatsmaken voor het nieuwe stadhuis dat er nu nog staat en Markti8 genoemd wordt. De vierkante toren van de voorburcht die naast café De Posthoorn stond, is later tot woonhuis verbouwd. Ook dit gebouw is gesloopt om een doorgang tussen De Posthoorn en het nieuwe gemeentehuis te maken. Deze doorgang werd in de volksmond het 'Helderse gat'genoemd. Deze benaming heeft niets met de gemeente Den Helder te maken. De opening is vernoemd naar een raadslid met de naam Helder dat in de jaren '30 van de vorige eeuw nogal wat stof deed opwaaien met zijn plan. Helder voorzag dat de landerijen en boomgaarden ten zuidoosten van de Markt nodig zouden zijn om toekomstige uitbreidingen mogelijk te maken. Zijn voorstel om het gebouw tussen het toenmalige gemeentehuis en café De Posthoorn af te breken om zo de achterliggende landerijen toegankelijk te maken voor stadsuitbreiding, hield de gemoederen flink bezig. Ondanks grote tegenstand heeft het voorstel van Helder de eindstreep gehaald en werd het uitgevoerd. Sinds die tijd heet de doorgang - onofficieel weliswaar - het 'Helderse Gat'. De geschiedenis heeft Helder gelijk gegeven want al snel na de sloop werd de ruimte achter De Posthoorn en rond de beide slottorens bestraat. Korte tijd later werd een nieuwe straat aangelegd en werden er huizen gebouwd. Tussen De Posthoorn en café 't Oude Slot was de toegang tot het kasteel terrein. Het gedeelte van de voorburcht waarin nu dit café is gevestigd kreeg in de 19e eeuw een andere gevel. De vooruitstekende gevel van hotel Igesz was een deel van de westelijke toren. Aan deze gevel is nogal wat veranderd; er werd ondermeer een balkon aangebracht. Het slot van Schagen werd door de eerste Heer van Schagen, Willem van Beieren, gebouwd in 1440. Hij was het die Schagen marktrechten gaf. Hij bouwde het prachtige slot en zorgde ervoor dat er een mooie kerk kwam. Zijn grootste verdienste was echter de inpoldering van de polder Bughorn.

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 6