Twee portretten uit de zeventiende eeuw /illem II de waar hij jl Iaat kronen genstander it een paar II en de paus annen voor ig in Rome. e graaf nog ■Friezen (in het overingstocht :e gebied. oude winter. :it met zijn Het blijkt een ;gin 1256 zakt oogwoud met ulpgeroep die de onfor- n niet eens wie eek dat het en Rooms- oeven ze hem Hoogwoudse Als je in een archief een stapel notariële akten doorneemt op zoek naar interessante stukken die wat meer kunnen vertellen over de geschiedenis van Schagen komt er soms iets onverwachts voor de dag. Op de achterkant van een akte in 1624 opgesteld door de Schager notaris Hessel Jansz Valckenborch heeft iemand in rood potlood of krijt twee portretten getekend. Niet van die kleine krabbeltjes die we allemaal wel eens maken tijdens een vergadering maar twee flinke portretten gebruikmakend van de ruimte die zo'n foliovel biedt. Over zo'n vondst kun je leuk fantaseren. Links zien we een vrouw en rechts een man, beiden in i7e-eeuwse kledij. Is het misschien een echtpaar dat een testament kwam maken, kwamen ze voor huwelijkse voorwaarden of hadden zij een conflict? En wie was de tekenaar, de notaris of een klerk? Waarom maakte hij - vrouwen werkten in die tijd niet als notaris of notarisklerk - deze tekening? Uit verveling missschien? Je kunt er van alles bij bedenken, maar zult het nooit precies weten. Laten we ons daarom maar beperken tot de feiten. De akte met aan de achterzijde de twee portretten is opgesteld op 13 juni 1624 en is te vinden in inventaris nr. 4549 onder nummer 31. In de akte wordt het volgende beschreven: Op bovengenoemde datum zijn in het huis van Arien Ariens Dorpe in Schagen bijeen de gastheer, notaris Hessel Jansz Valckenborch, Aeriaen Louwertsdr, Jan Pieterssoon en Arent Gerrits. De gastheer en de notaris zijn beiden Schagenaars, de overige drie personen wonen in Medemblik. Op verzoek van de gastheer verklaart Aeriaen Louwertsdr, de ongeveer 42 jaar oude weduwe van de Medemblikker schipper Heijndrick Willemssoon, dat haar overleden man twee onrendabele reizen had gemaakt. De reders, waaronder haarvader, die elk 25 gulden per reis investeerden, verdienden geen cent. Haar man was zelfs zo solidair met de reders dat hij geen vrachtkosten rekende. Het schip is ten einde raad verkocht en alle crediteuren zijn betaald. Deze verklaring werd bevestigd door de twee getuigen, Jan Pieterssoon, secretaris in Medemblik, en Arien Gerrits, die met haar meegekomen waren uit Medemblik. De inhoud van de verklaring nodigt echter toch uit tot enige speculatie betreffende de identiteit van de geportretteerden. Notaris Valckenborch zou wel eens de maker kunnen zijn geweest van de beide portretten en mogelijk zijn de geportretteerden Aeriaen Louwertdr en Arent Gerrits. Doorgaans staat er in zo'n akte na de vermelding van de namen van de betrokkenen dat zij bekenden zijn van de notaris. In deze akte echter niet. Arien Ariens Dorpe op wiens verzoek en in wiens woning de verklaring was opgesteld was ongetwijfeld een bekende. Van de drie personen uit Medemblik kende de notaris vermoedelijk alleen de secretaris en al zou hij hem niet persoonlijk gekend hebben, zijn openbare functie gaf vertrouwen. De vrouw en de tweede getuige kende hij vermoedelijk helemaal niet en om zich tegen mogelijke problemen in te dekken maakte hij de tekeningen. Het blijft echter speculeren. s

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 5