Verenigingsavond Willem II van Holland De leden worden uitgenodigd voor een verenigingsavond in de ridderzaal van het Slot Schagen op n oktober 2007 om 20.00 uur. Netty Zander vertelt over graaf (±1227 -1256) f/j Je II. De toegang voor leden is gratis, belangstellenden wordt een bijdrage van 3 euro gevraagd. (iïuilielnmsKi de Hollander die koning werd van het Grote Duitse Rijk, maar in zijn eigen achtertuin door het ijs zakte en werd afgeslacht. GraafWillem II van Holland was Rooms-Koning van het Duitse Rijk, oogappel van de paus en kandidaat-keizer. Zijn vader sterft in 1234 bij een toernooi in Frankrijk. Willem II wordt op zeer jeugdige leeftijd zijn opvolger, bijgestaan door een oom die de rol van voogd op zich neemt. Willem II is nu de graafvan Holland, een belangrijk vorstendom van het Duitse Rijk. De graven van Holland hebben status en trouwen met vrouwen uit zeer machtige families. In 1247 wordt Willem II tot koning van het Heilige Rooms-Duitse Rijk gekozen. Tegen standers van koning Frederik II helpen hem in het zadel. Willem II is daarnaast een aanhanger van de pauselijke partij en wordt gesteund door de paus, die de graafweer steunt met geld. In 1248 verovert Willem II de keizersstad Aken, waar hij zich in grootse stijl laat kronen tot koning. Zijn tegenstander Frederik II overlijdt een paar jaar later. Willem II en de paus maken nu zelfs plannen voor een keizerskroning in Rome. Maar eerst moet de graaf nog een oorlogvoeren tegen de West-Friezen (in het huidige Noord-Holland). Een veroveringstocht in 1255 looptvastin hetwaterrijke gebied. Willem II maakt gebruik van de koude winter. Het water is bevroren en hij besluit met zijn troepen over het ijs op te trekken. Het blijkt een ongelukkige beslissing te zijn. Begin 1256 zakt graaf Willem II in de buurt van Hoogwoud met paard en al door het ijs. Op zijn hulpgeroep komt een aantal West-Friezen af, die de onfor tuinlijke ruiter afmaken. Ze wisten niet eens wie ze te grazen namen; maar toen bleek dat het Willem II was, graafvan Holland en Rooms- Koningvan het Duitse Rijk, begroeven ze hem heimelijk achter de haard van een Hoogwoudse woning. 4

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 4