Vanaf de Loet kan je langs de Markt doorvaren langs het Noord tot aan de Langesloot. Op 10 augustus 1773 verschijnen voor de schepenen van Schagen de heer Nicolaas Barsingerhorn Medicina Doctor tot Schagen en Maarten Breet Mr Silversmit alhier tot Schagen. Zij maken een uiterst nauwkeurig contract op betreffende de steeg die tussen hun huizen ligt, als volgt. Barsingerhorn draagt over in volle eigen dom aan Breet 'een steeg, loopende bemesten 't huijs van Dr. Nicolaus Barsingerhorn staande op de Bierkade alhier, en beoosten de steeg van 't huijs uan de voornoemde Maarten Breet staan de mede op de Bierkade alhier, dogh onder dese expresse conditie en bepaalinge, dat de straat liggende in de voornoemde steeg, alsook de straat liggende voor de steeg op de Bierkade, loopende van 't huijs ojf van den verkooper tot aan de Wal (van de gracht) altoos door den koo- per zal moeten ivoren bestraat ende onderhou den, gelijk mede de ival voor de voornoemde steeg en straat en soo ivanneer den kooper tus- schen zijn huijs ende het huijs van de verkooper Dr. Nicolaus Barsingerhorn' (we sluiten ver gissingen echt uit!!) 'begeerde te timmeren oj een hek ojfschut o/iets diergelijks te maken, altoosgehouden zal zijn, omme vier voet van het huijs van Dr. Nicolaus Barsingerhorn meer- genoemt te moeten blijven ende dus niet verder mogen timmeren dan op vier voet na aan het voornoemde huijs van Dr. Nicolaus Barsingerhorn, alsmede ook, dat door den koo per de meergenoemde Maarten Breet tot dessijs kosten een hek van zijn huijs tot aan het huijs van Dr. Nicolaus Barsingerhorn met een poort daarin zal moeten morden gemaakt en hetzelve altijd zal moeten morden onderhouden, mits dat de voornoemde verkoper daarintegen zal behouden een vrijpadt ende doorgang door de meergenoemde verkogte steeg en ook vrijigheijt zal hebben om schuijffaamen of cosijnen met vensters in de muur van sijn huijs te mogen maken en deselve vensters in de voorsegde steeg mogen opslaan openen) sonder datsulks door de n kooper zal moogen morden verhindert ojte belet'. Kosten 100,-- contant. De rijdende rechter is er niets bij!! De andere zilversmid woont op de Hoogzijde. Daar heeft hij zijn winkel. Hij kocht die op 1 september 1786, Dirk Roggeveen dus. Hij kocht dit huis en erf van Trijntje Machiels, weduwe van wijlen van Cornelis Olij 'met de kassen en toonban ken, welke bereits in het voorhuijs van het voor segde huijs sijn staande'. Het huis is gelegen 'op de Hoogsijde alhier voornoemt, belent de Wed. Gerrit Vlaming ten mesten en den kooper ten oosten; dog onder dese expresse conditie dat den verkoopster in het meergenoemde huijs zal mogen blijven moonen tot den eerste Meij 1788, zonder daar eenige huurpenningen oor verschul digd te zijn.' Zo had Trijntje Machiels de tijd om naar iets anders uit te kijken. Maarten Breet en Dirk Roggeveen waren niet de enige zilversmeden in die tijd. Zoals gezegd, allerlei gebruiksvoorwer pen en sieraden moesten gemaakt, onderhouden en gerepareerd worden. En dat bracht werk mee. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat Breet al gestopt was met werken toen Roggeveen begon, maar erg waarschijnlijk is dat niet. Ze waren naar ik aanneem tijdgenoten. Wordt vervolgd 22 23

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 22