Dc Kacirsemaci ksr. Verliest het minst, Om groote winst Têrwyl het vuur Se Kaars verleerd, Sooword het huis met licht vereerd; Dat was het doelwit in het maakrn. öAardse mens van idees en bloed, Godwil het Licht uit uw Gemoed, Doors lichaains sterven en Versaaken. Deze oliemolen wordt als volgt beschre ven: 'een dubbele olijmolen met tiuee olijbak- ken in de molen, mitsgaders de zaadkassen, een stel zeijlen, touwen, gaande en lopende toebe- hooren, toaarmede de molen is bemalen, zooals alles ten dage der uerkopinge konde morden gezien, uijtgesondert 't olijslagersgereetschap zoo tot de molen als andersints behoorende onder dese koop niet begrepen zal zijn, zoo nog- tans dat de coopers zelue op taxatie in coop zoude moeten aanneemen nog degrondt, erffen laan waarop de molen staat, met een pakhuijsje aan 't oosteijnde daarop'. Dat alles staat 'op het Noord alhier'. Ten westen en zuiden ervan grenst (land van) de erfgenamen van Gerrit Goutberg, terwijl de erfgena men van Cornelis Stoffels land ten noor den ervan hebben. De molen verandert overigens van eige- smi naar voor het bedrag van/ 575,--, terwijl ten het gereedschap (sesters [vaten van een Ziei 'A hectoliter]kuijpen, vaten, kopere bek- loo kens, maaten, lampen) voor 55,- wordt en verkocht. Het totale bedrag van de ver- baa koop is dus 630,--. eeu Verder loopt er een brug van 's der Heerenweg (in dit geval het Noord) naar Ove het pad (de laan) en het erf'mitsgaders 't Hoi uioonhuijs uoorsieti met desselus zaadzolders en Gra zaadkamer en twee olijbakken en nog ten zuij- Om den een pakhuijsje en annex tooonhuijsje met geg een erf'. Naast die huizen, ook aan het Noord, woont Pieter Poulusz Bijvoet ten Op zuiden en loopt het Nespad ten noorden. ges Dat geeft precies aan waar het pad naar balj de molens begon, namelijk tegenover het pro Nespad, laten we zeggen ongeveer de Grc huidige Beethovenlaan. Niet te verwarren tuij met de Nesdijk, de huidige Nes. gen Cor De smeersmelterij We tellen de 90-er jaren van de i8e eeuw. Bier We gaan straks van het Noord via het ver; Rensgars de Loet op. Houdt u even het onc beeld vast van de gracht die het Noord is, Biei met een hoogzij en een laagzij, met hee bomen aan weerskanten. Dan komen we ten bij de Markt, de Plaats, links van ons en bru naar rechts ligt het Rensgars met gracht we| en de Loet eveneens met gracht. Je vaart van het Noord zo de Loet op of in. We Dei blijven aan de laagzijde lopen en komen wo< straks op de Bierkade, de Bierkaai. uit 1 179 Op het Noord, aan de laagzijde, kwamen Nie we trouwens net ook nog langs 'een tuel- Alkt doortimmerd en zeergeschikt huis en erf, zijnde eigi aangelegd tot een smeersmelterij en kaarsenma- mei kerij'. Smeer is vet, er wordt dus vet pak gesmolten voor het maken van kaarsen Hor o.a. en ook wielen en leer moeten (Sch gesmeerd en ingevet worden. een 1 Olielampen zullen brandstof nodig heb- kerf ben. op d Dat huis werd op 20 februari 1797 ver- Boe kocht aan Adrianus van Exter, koopman wijl uit Hoorn. Het komt uit de boedel van Jan bet; Putter uit Schagen. We begrijpen nu ook 15 dat Jan Putter in 1798 niet meer benoor- Het den de looijerij kan wonen. Hij is inmid- i£ dels overleden. We weten wel waar de 20

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 20