lebben ten noor- Langesloot) die iingerhorn. We et Noord afzoe- >elen ligt tussen ewerffin. e situering van :e 20 jaar van de Het stond niet en Wijbedewerf in twee andere iar komen ze. i een acte van insz schepenen :der bekend dat rijt Rensz onze mee dat hij aan tze medeburger snees zaailand iet Noord aan begrensd door ooskant en de ïcepenen in Scagen n ijegelijcken dat Jegecompareertis inde bekende voor ben ende vercoopt onse mede poorter de binnen Scagen /igebelentBoijcke isten ende westen endezinssnede ei 1586 (de pre- dat ligt in onze Noord bij het leggende p 't Noort op 't aatste dag van gen dat Pieter huis verkoopt ifHeumis, een laandeNesdijk 5887) 'erkoopt aan Jan huijs met zijnen erve staende ende leggende binnen Scagen achter 't Noort aende Nesdijck belent met Maerten Gher- rijt Comens aende noorden ende de heere wech genaempt Nesdijck aende snijden Wijbedewerf laat zich nu echt plaatsen, zon der dat de exacte begrenzing tussen Noord en Wijbedewerf vastligt. Het gaat om het stuk van het huidige Noord dat begint bij het Rapenpad en dat doorloopt tot iets voorbij de Nesdijk. Het vervolg van deze weg is de Lagewijkerweg. Er staan huizen aan weers kanten van de weg. Het Noord komen we tegen als de benaming van de hereweg die door Wijbedewerf loopt, in ieder geval vanaf het Nespad tot aan de Nesdijk. Het ziet ernaar uit dat we mogen aannemen dat vanaf een zeker moment de bewoners van Wijbedewerf de weg waaraan ze woonden het Noord noemden, terwijl niet veel later de bewoners van Wijbedewerf zich bewoners van het Noord noemden en de naam Wijbedewerf langzaam maar zeker in het vergeetboek raakte. In ieder geval deed de naam Wijbedewerf alleen nog dienst tijdens de verkiezing van de schepenen en werd allengs vervormd tot iets als Woivewerve. Ten slotte wist niemand meer waar Wijbedewerf ooit gelegen had. De verponding van 1595 Wijbedewerf vinden we eveneens in de verponding van 1595. Dat is het register dat is opgemaakt in 1595 van de bezitters en gebruikers van land ter wille van de belasting. In 1595 staan erop Wijbedewerf87 mensen te boek, zoals blijkt uit het genoemde register. In de boeken van de generale pacht waarvan het oudste dateert uit 1605 komt Wijbedewerf niet voor. In het volgende verpondingskohier, dat van 1632, vinden we Wijbedewerf niet. Alleen de chele van de boonloting spreekt, zoals gezegd, tussen 1627 en 1795 onafge broken over de buurtschap Wijbedewerf. Waar zijn de mensen gebleven die in 1595 of iets later op Wijbedewerf woonden? Zijn ze terug te vinden? We moeten er rekening mee houden dat degenen die belasting betaalden in 1595 al een flink stuk van hun leven achter zich hadden. Die zijn immers volwassen en in die tijd dan toch meestal boven de 24 jaar. De gemiddelde leeftijd van de mensen in die tijd reikt niet boven de 50. Een behoorlijk aantal van degenen die in 1595 worden genoemd zal in 1605 niet meer leven. Laten we van de veronderstelling uitgaan dat ongeveer de helft, iets meer dan 40 in 1605 nog in leven is, iets meer dan 40 mensen Ik heb de volgende personen op het Noort of op de Lagesijde van de Loet en het Noort teruggevonden in 1605 als ik uitga van de verponding van 1595. Daarbij hoort nog een aantekening. Niet iedereen die land had op Wijbedewerfhoefde daar ook daadwerkelijk te wonen. Wie in 1605 in aanmerking kwam voor de generale pacht, moest daar wonen, want bij die pacht gaat om de bewoners van huizen. In 1595 treffen we op Wijbedewerf de vol gende mensen aan die in 1605 op het Noord wonen: Jan Simons Smit, BaeffHarcxdochter, Simon Pieter Saskers, Olfert Jan Harcx, Simon Jan Harcx, Louris Louriszoon (Gorter), Michiel de Wever (Jan Michielsz de Wever), Jan Ariensz Broer (zijn weduwe), Rembrandt Rijkes, Pieter Cornelis Jonge Steeman. De overigen wonen elders, b.v. door een huwelijk, of ze zijn onvindbaar door verhui zing of anderszins. Deze tien mensen woonden in 1595 op Wijbe dewerf en in 1605 vinden we ze terug op het Noord, al of niet aan de lagezijde ervan. Moge het laatste mee een bewijs zijn dat Wij- bedewerfde 'werf was die zich uitstrekte van het huidige Rapenpad via het Hoog tot iets voorbij de Nesdijk. Chele is hetzelfde woord als ons woord 'cedel', oftewel lijst (Het Woordenboek van de Nederlandse Taal zegt: Eene schrif telijke opsomming, eene lijst. (In West- Friesland zegt men dan: een hele zeel, oftewel een hele boel, een reeks) werf; het WNT zegt: 1) Opgeworpen heuvel, verhoogde plaats, tot bescherming tegen watervloeden. Een plaats waarop een huis, kerk, boerderij e.d. is gebouwd. Een plek van het platte land aanduidend, waarop een huis gebouwd is, die dit huis omringt, en door gaans hooger is dan het omliggende land. Een vluchtheuvel en tijdelijke verblijfplaats voor menschen en vee. 3) Het WNT zegt: Grond, bodem, die uitgroede, grasland, polderland bestaat; poldergrond. 4) Caroligulden, WNT: Carolus daarnaast CAROLUSGULDEN, CAROLIGULDEN: Zekere gouden munt voorzien van den beel denaar van Karei den Stoute; een gouden, een zilveren of ook een rekenmunt van gelijke waarde als de door Karei den Stoute geslagen guldens. Als rekenmunt nog tot in de 19de eeuw bekend. 17

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 17