van uhjlen Jan Wiggersz ojte haren erven een percele De Rapenburch zal gelegen hebben ten noor- eri groedtlants groot negen sneesen seven roedt gelegen den van de gemene vaart (de Langesloot) die Ni inde banne van Scagen achter Wijbedewerff het Noord verbond met Barsingerhorn. We rij inde bosch belent met Boijcke Aeriansz aentNoort moeten het een stukje van het Noord afzoe- ge zuijtivest ende Gerbrich Aerians Pieters iveduive aent ken, immers dat erf van de Doelen ligt tussen oost endt het snees om 17 karolij gulden de Rapenburch en de Wijbedewerff in. W de Het bos waarvan hier sprake is, zal een rietbos Toch was er over de precieze situering van en zijn. Als er sprake zou zijn van een bomenbos, Wijbedewerff ook in de laatste 20 jaar van de sti dan wordt dat apart vermeld. Bos in de i6e i6e eeuw enige onzekerheid. Het stond niet Ra eeuw wil altijd zeggen rietbos, rietland, moe- vast waar het Noord ophield en Wijbedewerf de rassiglandkortom.datminofmeerincultuur begon. Dat kunnen we lezen in twee andere La gebracht is en dan dient als weiland. Het is transportactes uit die tijd. Daar komen ze. ka dan het soort weiland waarin overal riet groeit, heen, pitrus enz. en dat flink zompig is. Dat Op bladzijde 320 vinden in een acte van Ht is het land dat ligt ten noorden van de Nesdijk 26 april 1584 het volgende: va: en ten oosten van het huidige Noord. "Wij Jan Aelbertsz en Thijs Jansz schepenen in in Schagen maken aan een ieder bekend dat Ne En tot slot de acte gedateerd 26 april 1583: voor ons is verschenen Gherrijt Rensz onze aa "Wij Frerick Rembrantsz en Thijs Jansz medeburger. Hij deelde ons mee dat hij aan be schepenen in Schagen maken aan een ieder Boijcke Aeriansz - eveneens onze medeburger ze bekend dat voor ons is verschenen Jan Tatesz - verkocht heeft ongeveer 29 snees zaailand vei onze medeburger. Hij deelde mee dat hij voor gelegen in Schagen voor het Noord aan be zichzelfen zijn erfgenamen verkocht heeft en het Halerwegje. Het wordt begrensd door na verkoopt aan Hendrick Jansz Schoenmaker Boijcke Aeriansz zelf aan de ooskant en de he -eveneens onze medeburger-een opgehoogd westkant..." na erf genaamd de Doelen. Dit erf ligt achter de Wijbedewerff bij de Rapenburg en wordt "WijJanAelbertszendeThijsJanszScepeneninScagen all begrensd door Frerick Rembrantsz aan de oirconden en doen te wee ten eenen ijegelijcken dat sic noordkant, de Rapenburg aan de oostkant vooronsinpersoonegecoomenendegecompareertis 00 en de openbare waterweg (de gemene vaert Gherrijt Rensz onse mede poorter ende bekende voor de Langesloot die begint bij het Noord) aan hem ende zijn erven vercojt te hebben ende vercoopt De de zuidkant. Dit erf moet jaarlijks 14 stuivers mits desen Boijcke Aeriansz oock onse mede poorter yvi erfpacht opbrengen die er ten behoeve van omtrent 29 snees zaijlants leggende binnen Scagen ye] de kerk van Schagen op rust; Hendrick Jansz voor'tNoortaen 't Haeler wechge belent Boijcke js heeft op zich genomen die erfpacht jaarlijks Aeriansz voorseijd selffs aende oosten ende mesten ge tevoldoen." In bo "Wij Frerick Rembrantsz ende Thijs Jansz Scepenen Op bladzijde 393 komt de volgende zinssnede jn in Scagen oirconden ende kennen eenen ijegelijcken voor in een acte van april/mei 1586 (de pre- jle dat voor ons in persone gecompareert ende gecomen cieze datum is niet leesbaar)nj{ is Jan Tatesz onse mede poorter ende bekende voor "ongeveer 15 snees zaailand ...dat ligt in onze ^a hemendezijnenervenvercojttehebbenendevercoopt banne van Schagen aan het Noord bij het ^11 mits desen Hendrickjansz Scoenmaeker oock onse Hoog, begrensd doorzo mede poorter eenen opgemaect ervegenaempt bn de Doele leggende achter Wijbedewerff bij ['omtrent 15 snesen zaijlantsleggende Rapenburch belent met Frerick Rembrantsz aende binnen onse banne van Scagen op 't Noort op 't yy, noorden Rapenburch aende oosten ende degemeene Hooch belent met..jet vaert aende suijden met de laste van 14 stuivers ter jaerlixe erjfpachte die den kercke van Scagen opt In de acte gedateerd op de laatste dag van jjo voorseijde erve staende heeft die Hendrickjansz oktober 1589 komen we tegen dat Pieter jn voorseijd totzijnelastegenoomen heeft ende neempt Cornelisz Langedijckers een huis verkoopt z;c mits desenaan Jan Cornelisz Houmis of Heumis, een huis dat staatachter het Noord aan de Nesdijk ge] Cornelis Tatesz stelt zich borg met 'zijn huijs ende (Blz. 114, inventarusnummer 5887) rej erve staende ende leggende binnen Scagen op Wij- val bewerffbelenx met Jan Hendria erve aende noorden [Pieter Cornelisz Langedijckers verkoopt aan Jan za] ende Willem Ghijsbertsz aende suijden Cornelisz Houmis/Heumis 'eenen huijs met zijnen vel 16

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 16