maal niet woonden in de buurtschap namens welke ze ter boonloting gingen. Ze konden rustig ergens anders wonen, dus ook in het centrum. Overigens geldt dit voor de periode die we uit de 'Chele' kennen. Hoe dat was in de eerste periode, de bijna tweehonderd jaar die aan 1627 voorafgingen, weten we niet. Misschien gold in de eerste periode wel degelijk dat de schepenen kwamen uit de genoemde buurt schappen, die buurtschappen ook vertegen woordigend. Wie weetkonden in het begin van die periode - toen het kasteel er nog maar net stond, en Schagen nog maar net stadsrechten had - er geen schepenen gekozen worden uit het centrum, omdat het nog te onbetekend was en er te weinig mensen woonden die het konden vertegenwoordigen. De transportregisters Wijbedewerf bleef echter een raadsel. Waar lag die werf2)? De transportregisters van Schagen, die bewaard zijn gebleven vanaf 29 januari 1555, bieden uitkomst. In de jaren 1555 tot 1585 komt Wijbedewerf vele malen voor als plaats waar een huis staat of de plek waaraan land grenst. In een aantal gevallen is de omschrij ving zo nauwkeurig dat de plek waarom het gaat helder wordt. Op bladzijde 235 van het eerste deel van de transportregisters (inventarisnummer 5885 van het Oudrechterlijk en Weeskamerarchief Schagen) komen we de volgende passage tegen: "Nog een stuk groedland 3) groot ongeveer 4 gars, gelegen in Schagen aan het einde van Wijbedewerf langs de Lagedijkerweg, begrensd door Harck Jansz Dijckgraeff aan de zuidkant en Aerien Pieter Wijersz aan de westkant. ["Noch een stucke groedlants groot omtrent 4gars ghelegen in Schagen tenden (aan het eind van) Wijbedewerffbij de Leegedijcker wech langs belent met Harck Jansz Dijckgraejf aen t snijden Aerien Pieter Wijersz aen t mesten".] We krijgen dus eerst Wijbedewerf en daarna gaat de weg over in de Lagewijkerweg. Op bladzijde 6 van het volgende deel van de genoemde transportregisters (inven tarisnummer 5886) komen we tegen dat "de weduwe van Aerian Jan Kneppels als onderpand stelt haar huis en erf dat op de Laagzijde van WijbedewerfFstaat en ligt dat in het noorden grenst aan Lambert Harcksz en in het zuiden aan Reijer Jans Lijsing" Deze acte is van 25-02-1576. ["Aerianjan Kneppels weduwestelttot hijpoteecke haer huijs ende erve staende ende leggende binnen Schagen op de Leeghzijde van Wijbedewerff belent met Lambert Harcksz aent noorden ende Reijer Jansz Lijsing aentsuijden."] Daaruit Ieren we dat de Wijbedewerf een laag- zij had, een Lagezijde, net als nu nog steeds de Gedempte Gracht en vroeger het Noord en de Loet. In hetzelfde inventarisnummer zien we op bladzijde 8 het volgende: Claes Cornelisz Bombaertsz heeft als onder pand ongeveer 5J4 gars groedland dat ligt tussen Wijbedewerf en de Hale. Dit staat in een acte van 11 december 1576. ["Jan Dirksz Haele doet quitantie op Claes Corneliss Bombaerts van een stuck groetlants gelegen bin nen den banne van Schagen bij Tolcke genaempt de Bloem/en groot omtrent vijffgeersen vier snees ojt soo groot ende cleijn als hij daer leijt sonder meting belent met Trijn Jansdr aende oostzijde ende westzijde ende Schager zijdtivint aende suijdzijde", terivijl Claes Cornelisz Bombaerts "stelttot ijpoteecke omtrent vijftalffgarsgroetlantsgelegen tusschen Wijbedewerff ende Haele belent metjan Pieterss Burger aende oostzijde ende Albert Pietersz Smidt aende westzijde Het gaat om een stukje land dat ligt tussen Wijbedewerf en de Hale. Conclusie is dan dat Wijbedewerf ligt vóór het begin van de Lagedijkerweg terwijl er bovendien land ligt tussen Wijbedewerf en de Hale. En dat betekent dat er tussen de Hale en de Wijbedewerf alleen akkers en weiland liggen. Vervolgens nog dit citaat uit de transport registers, bladzijde 19 (de acte is van de i5e januari 1578): Allert Harksz stelt tot hijpotheek een stuk groedland dat ligt voor Wijbedewerff, het is ongeveer zes geersen en tien snees groot en het wordt de Molenven genoemd. "Cornelis Harckjansz doet quitantie op Allert Harc- kesjansz van Nes van een stuckegroedtlantsgelegen in Nescaech voor Allert Harckesz huijs groot omtrent 2 geersennegendalffsnees belent met HarckGherrijtsz erve aende suijtzijde ende noortzijde" en Allert Harksz 14

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 14