Wijbedewerf, een raadsel minder i de Schager aat in :ijn dappere >orel lijkt tl. In zijn staat op Plaatze, orien geden- vlannen uan 1 uernujt en voorde ury- nderzoek komen ig verder in i. Dit vereist iultaten van lezen in een elepost. Zij belde in iij onze ver is gedaan haarvoor- oolmeester hand een 5e nummer 'ag- 3'9. met iiorn in het ivolgende ilieDeGeus lars en een getrouwd onderzoek Aagtje was bij de ia. Met de ns uit i van :gaan met erwachting len gege- omen over "amilie en de iteratuur zal 1 geplaatst Karei Numan Schepenen en burgemeesters van Schagen werden in vroeger dagen benoemd via een stelsel van getrapte verkiezingen. Vroeger dagen wil zeggen in de bijna vier eeuwen die voorafgaan aan de wijze van benoeming die inging met de Franse tijd. De eerste trap bestond hierin dat uit de groep van de rijke, althans wat meer bemiddelde, poorters van Schagen van zeven buurtschap pen of "sevendelen", per buurtschap één man als afgevaardigde werd gekozen. Dat gebeurde met behulp van de zogenaamde boonloting. Er werden zoveel bonen in een zakje gedaan als er afgevaardigden van die buurtschap waren. Een van die bonen was zwart. Degenen die de zwarte boon gepakt hadden, stelden per buurtschap een voor drachtvan twee mannen samen en de schout koos een van die twee mannen per buurtschap uit als een van de dus zeven schepenen voor het komende jaar. Dezelfde kiesmannen stelden een voordracht op van vier mannen. Uit hun midden kozen de aftredende sche penen twee nieuwe burgemeesters voor het komende jaar. Die buurtschappen waren: Dorpen, Grotewal, Lutjewal, Hemkewerf, Loet, Nes en Wijbede werf. Van zes van die buurtschappen weten we precies waar we ze kunnen vinden. Alleen de zevende, Wijbedewerf, bleef tot nu toe een raadsel. Waar lag Wijbedewerf, waar moeten we dat zoeken? Dat raadsel bleef tot nu toe wat het was, een raadsel. De boonloting Wie er werden afgevaardigd naar de boon loting is vanaf 1627 tot 1795 bekend. In de "Chele van de vroetschappen (ook wel genaamd rijkdommen) soo die ter boonlote sullen gaen"register van verkiezing van bur gemeesters, schepenen en andere stedelijke functionarissen te Schagen, 1627 -1795, 2 delen (inventarisnummers 49 en 50 van het Oud Archief van Schagen, aanwezig in het Regionaal Archief Alkmaar) vinden we de namen per jaar aangetekend. Soms ontbre ken een paar jaar. In die jaren was er een te grote ruzie tussen de Heer van Schagen en de bestuurderen over de kwestie wie het voor het zeggen had over bepaalde zaken. In deze chele worden die buurtschappen genoteerd, waaronder dus Wijbedewerf. In de loop van de tijd op verschillende wijzen geschreven, b.v. Wijbewerver sevendeel, Wij- beworver sevendeel, Weveworver sevendeel, Wijverwerver ofW oivewerver sevendeel, maar steeds is duidelijk dat het gaat om Wijbede werf. Opvallend is dat het hart van de stad - de Plaats, de Hoogzij en de Laagzij, de Hoep, de Molenstraat - nergens wordt genoemd. Maar als je de namen localiseert van degenen die werden afgevaardigd, dan zie je dat de mensen die werden afgevaardigd vaak hele- Het begin van Wijbedewerf bij het Rapenpad. 13

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 13