In de nieuwe kerk van Hakiviki wordt de herinnering aan Johan Kuylenstierna levend gehouden met een herinneringsbord. overlijden van Helena zou Willem haar stiefzoon zijn. Helaas weten we nog niet waar en wanneer het huwelijk tussen Jan en Marittie is gesloten en of Jan toen weduwnaar was. Een andere mogelijk heid is dat Marittie weduwe was. Een dochter van haar zou dan getrouwd geweest kunnen zijn met Willem. Zij zou dan na de bevalling van een zoon, de eer der genoemde Hendrik die mos lim is geworden, zijn overleden. Willem zou dan als weduwnaar zijn getrouwd met Maria te Letter. De Zweedse internetsites met genealogische informatie zwijgen hierover. Uit het huwe lijk van Willem Jansz Kuyl en Maria te Letter zijn twee kinde ren geboren, Jan en Maria. Verder staat er op de ene website dat zij een zoon Hendrik hadden en op de andere dat haar echtge noot Willem een zoon met de naam Hendrik had. Al met al veel onduidelijk heden. Een andere mogelijkheid is dat Jan Jacobsz Kuyl een zoon heeft verwekt bij zijn maitresse Helena. Nergens echter is sprake van een onecht kind zodat deze theorie niet erg houdbaar lijkt. Een nieuwe poging Na het overlijden van Willem 1670 was er nog steeds geen geld uit Zweden geko men, dus stapt Marittie weer naar de notaris. Kennelijk was zijzelf niet goed meer in staat om naar Zweden te reizen want zij laat een akte opmaken waarin zij een zekere Elij Laers of anders haar dienstbode Neeltie Louwers machtigt om in Zweden alles te doen wat wettelijk mogelijk is om het geld plus de achter stallige rente overhandigd te krijgen. Zij moet zich daarvoor in Gotenborg vervoe gen bij Jochim Paltsar of, als deze mocht zijn overleden, bij diens erfgenamen. Kennelijk was het geld al in handen van deze man maar nog niet naar Holland doorgestuurd. Of de dienstbode werke lijk naar Zweden is geweest en of het geld ooit bij Marrittie is terechtgekomen is vermoedelijk nooit meer te achterhalen.. Vervolg Tot zover de geschiedenis van de Schager familie Kuyl waarvan een nazaat in Zweden is geadeld vanwege zijn dappere gedrag. Dirk Burger van Schoorel lijkt dan toch weer gelijk te krijgen. In zijn kroniek die in 1710 uitkwam staat op pagina 9: "De Inuioonders en Burgers deezer Plaatze, waren uan ouds, zoo uerre de Historiën geden ken, na den aart der Batavieren, Mannen uan dapperheid, begaajtmeteeengoed uernujten verstand, dewelke daaden deeden voor de ury- heid, Inmiddels zijn er bij archiefonderzoek nieuwe feiten aan het licht gekomen waarmee het mogelijk lijkt nog verder in de geschiedenis terug te gaan. Dit vereist nogal wat puzzelwerk. De resultaten van dit puzzelwerk zult u kunnen lezen in een volgend nummer van de Kakelepost. Met dank aan mevrouw M. Bruin-de Geus. Zij belde in het voorjaar met de vraag of bij onze ver eniging al eens onderzoek was gedaan naar de familie Kuyl. Een van haar voor ouders is Jan de Geus, de schoolmeester en organist over wie van mijn hand een artikeltje is verschenen in het 5e nummer van de Kakelepost vanigg7, pag. 3-9, met een reactie van Jan Barsingerhorn in het eerste nummer van de daaropvolgende jaargang, pag. 21-23. De familie De Geus telde een groot aantal molenaars en een van de eerste molenaars was getrouwd met Aagtje Jacobsdr Kuyl. Bij onderzoek naar de voorouders van deze Aagtje was mevr. Bruin terechtgekomen bij de Zweedse familie Kuylenstierna. Met de door haar verzamelde gegevens uit ondermeer de notariële akten van Schagen ben ik aan de slag gegaan met bovenvermeld resultaat. De verwachting is dat er met de nieuw gevonden gege vens meer duidelijkheid zal komen over het reilen en zeilen van deze familie en de geschiedenis van Schagen. Een overzicht van de bronnen en literatuur zal aan het eind van het volgende deel geplaatst worden. 12

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 12