is altijd om je heen maar je bent niet ver liefd op hem. Dat ben je op degene die je als een vuilnisbak aan de weg zet. En dan wordt het toch Jan en houden van. Levenswonden. Wat ik mooi vond en me veel deed was het verhaal van Fred Stammes. D'r uitge werkt door Leo Boon die had rondge strooid dat-ie geld achterover had gedrukt. Het splijtend bewustzijn datje dat niet redt in het kleine Schagen. Het is zijn woord tegen het jouwe. De vlucht met je vrouw en kinderen middenin de winter naar een vrieslcoude stacaravan op 'n camping. De flat in Den Helder en na zoveel jaar door het Royalboekje en de opening van Cinemagnus de rehabilita tie. Hulde voor, iedereen in dit proces. Knolletje - Herman Knol - die heerlijke driftige Friese stoffeerder die zijn baas Frans Poorter, die drie keer per dag dron ken werd in de bar van Royal bijna dood- gooide met een stoffeerdershamer - die ging door de deur en niet door Poorter's schedel - maar door diezelfde Poorter op handen werd gedragen. En Poorter zelf. Hij mocht dan een alcoholist zijn geweest, maar hij bleef heer. Een ding blijft zeer doen. Als ik langs de kleine bejaardenwoning van Leo Boon loop, op een steenworp van Slot Schagen, met die dichte ramen dan voel ik iets van onmacht. Dat we hem verder niet bij het boekje konden betrekken. Maar mis schien had Leo zijn lekkere leven al gehad. En was het tijd om de mensen om hem heen eens te belichten. Hulde ook aan Hans Jong. Die de weg vrijmaakte voor het nieuwe 'Royal' op Witte Paal. In 'Toverlicht op de Gracht noemt hij de bios beeldbepalend. Hij heeft gelijk. En nog wel in meer dan een opzicht. Hoe het ook zij, het licht in de zaal is aan gefloept. Het is tijd, net als in de glorieja ren van Royal om naar de Schager Markt te gaan, waar de café's en fritestenten vroeger precies wisten wanneer de laatste voorstelling uitging. Naschrift van de redactie Na de voordracht werd er door de aanwezigen doorgepraat over architect J.R.Vlaming en zijn vader C.N. Vlaming die verantwoordelijk zijn geweest voor het ontwerp en de bouw van panden waar we nog steeds met plezier naar kijken. De discussie had een verrassend resultaat waar Hans Duin In de column 'In 60 seconden'van 21 april het volgende over schrijft: "Het voorzetje kwam van collega Peter Zethoven.- Vlaming heeft in Schagen nooit de erkenning gekregen, die hij verdient. Het minste wat we nu kunnen doen, is een straat naar hem vernoemen. Het voorzetje werd door de leden van de Historische Vereniging snel ingekopt. Zo'n straat hoort natuurlijk in het centrum te liggen. Daar zijn echter geen naamloze lanen voorhanden. Jeannette de Ruijter bedacht de oplossing. Vlaming heeft op het Rensgarsgewoond, op de plek waar Jan Rozing nu zijn kledingzaak heeft. Vlak daarbij wordt de nieuwe muziektuin aan gelegd. Die tuin moet straks hetJ.R. Vlaming-plantsoen worden genoemd. Met het uitdrukkelijke verzoek om op het naambordje kort aan tegeven, wie Vlaming was. Een voorstel zonder prijskaartje. Daar is het Schager college toch gek op? Wordt de Muziektuin omgedoopt in Vlamingpark?" De aftrap isgedaan en het onderzoek naar de historische betekenis van vader en zoon Vlaming is gestart. In goede samenwerking met de Schager Courant zullen we de betekenis die deze 'timmer lieden' - zoals zij zich in eerste instantie noemden - voor Schagen hebben gehad, voor het voetlicht brengen. Het eerste resultaat heeft u kunnen lezen in het artikel 'Vlaming gafvorm aan toekomst' in de Schager Courant van negen meij.1. Mochtu in het bezit zijn van informatie zoalsfoto's, bouwtekeningen, briefpapier, contracten of andere bescheiden die iets over de familie Vlaming kunnen vertellen dan houden wij ons aanbevo len. Mogelijk komt er voldoende materaal boven water om een expositie over het leven en werk van de heren Vlaming samen te stellen.

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 9