Een borstlap of front Uit de collectie van Museum boerde rij Vreeburg gunning van richten aan de uni 1901. was Schietver- log niet opge- lijk wel aan te laam Witte heeft mogelijk niging ver gen werd in die eerbaarheid' te tn de Engelse n sleutel kwijt an de regels is gebroken en, zwarte arschijnlijkeen )e verklaring ;n(33). Al wat en Visser ;en aan: heeren (6), heptzo een dkaar. Zoveel al hij genoemd ;enoten en ichutterspres- licht werden zij rd! Natuurlijk ordracht. Als erdjaar later Gerard Koel Stichting Museumboerderij Vreeburg wil in algemene zin een beeld geven van landelijk West-Friesland in het verleden, in het bijzonder van de agrarische historie en van het leven, wonen en werken in Schagen en haar omgeving. In december 1998 kreeg ons museum een kostbare schenking, een borstlap of front uit het midden van de achttiende eeuw. Het object is omstreeks 1750 met de hand gemaakt op een dubbele witte linnen ondergrond, uitgevoerd metZaans stik werk. De dubbele geborduurde lijnen zijn opgevuld, in een lijnmotief. Aan weers zijden bevinden zich 5 lussen. De borst lap werd in de japonopening gedragen. Het front werd met spelden door de lus sen aan het keurslijf bevestigd. Vandaar het oude gezegde "Met een cent spelden ben je lang knap". Het oorspronkelijke wit is verkleurd naar ecru, helaas zijn er ook enige bruine verkleuringen, het object wacht op restauratie. De afmetin gen zijn: lengte 33,5 cm. en breedte 30 cm. Deze borstlap is gedocumenteerd en opgenomen in de deelcollectie "Textiel", één van de 13 deelcollecties van ons museum. Deelcollectiebeschrijvingen zijn een betrekkelijke snelle methode om zowel professionele gebruikers als het publiek inzicht te geven in het culturele erfgoed in het bezit van musea. Het is het meer dan waard, dat zo een bij zonder object als deze borstlap, goed geconserveerd, voor toekomstige genera ties bewaard blijft. In het "Textiel- en papierdepot" van het nieuw te bouwen Rijtuigenmuseum kan dan ook géén dag licht binnen komen en het wordt voor zien van luchtventilatie/circulatie, luchtbe- en ontvochtigers. De andere twee depots "Hout" en "Steen" stellen ook zo hun specifieke eisen betreffende de inrichting, temperatuur en relatieve vochtigheid. Tevens moeten de objecten toegankelijk blijven voor ons nageslacht en andere musea. Hiervoor is in 2003 de database "MusIP" opgestart. Met nog 95 andere musea in Noord Holland staan wij in de landelijke database MusIP, het "Museum Inventarisatie Project". In de nabije toekomst is het mogelijk om via internet naar een digitale foto te kijken terwijl het object, onder optimale omstandigheden in het depot bewaard wordt. Als u online bent, kijk dan ook eensnaar: www.musip.nl. Rectificatie: Bij het 'Vreeburg' artikel in hetuorige nummer is de naam uan auteur Gerard Koel weggevallen en stond dat vruchten '.geweckt' werden bij 0 graden Celcius i.p.v. 80 graden. 19

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 19