De inval der Engelschen in het jaar 1909 PLAATSELIJK NIEUWS. Maarten Visser De Boerenoorlogen in Zuid-Afrika tussen 1880 en 1902 maakten grote indruk op de Nederlandse bevolking. Hier werden verre bloedverwanten, afstammelingen van Nederlandse kolonisten, bedreigd. De kranten stonden vol van artikelen over het verloop van de strijd. Mogelijk herinnert u zich nog de spannende jeugdboeken van Louwrens Penning met titels als: De leeuw van Modderspruit, De held van Spionkop en De verkenner van Christiaan de Wet. De Schager onderwijzer Maarten Visser schreef begin 1900 een gelegenheidsgedicht geïnspireerd op deze gebeurtenissen. Hij laat de Engelse troepen ons land binnenvallen bij Callantsoog zoals zij in 1799 ook al deden. Gelukkig was er in Schagen de 'Witte Sociëteit' waarvan de leden op moedige wijze de invallers bestreden. Henk Kok was zo vriendelijk de ruim honderd jaar oude tekst voor u te verduidelijken. Behagen, 6 Januari 1900. Voor Tranavanl. Donderdag trokken een vijftiental kin deren, wuivend met takken en vlaggen en luide ringend van de Boeren in Transvaal, door een gedeelte onzer ge meente tot het houden eener collecto voor de strijdende Boeren. Het was een aardig idéé van de kleinen en dat in goede aarde viel, want toen do tocht was afgeloopen, konden do collectanten dril hmderd teven en vijf lig centen afdra gen aan den directeur van Lycurgus, die wel voor verdere verzending zal lorgen. Wat toch die Boerenkrijg een plaats inneemt in de harten van alle Nederlanders I

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 14