Het gemeentehuis aan de Markt tsbeslissing men tegen t was volgens ogelijk-men ondermijning eid was altijd van Holland, agen wist en wars van eventuele tting. Artikel .7 bepaalt dat ichaar mag nke boete op. togal eens chepenen keur uit te ;rs"en lijk verbieden >r de )ij schouth r geroepen is Bovendien inneer sijn vederom" te :e het :oalsalle k kwijt. vordt in de le zijgevel de gaande en ornamenten ichttoen de g de Schager rbouwd en ïrmede- itewapen als acht; Vrouwe iterlijke >k met het /ee symbolen d zullen Cees Kuyper Op de hoek van de Markt en de Gedempte Gracht stond tot 1960 het oude raadhuis met rechts daaraan vast de gemeentelijke waag waarin het kantoor van de politie was ondergebracht. Het Schager gemeentebestuur heeft zo'n vijfenzeventig jaar van deze panden gebruik gemaakt en er ook heel wat mee te stellen gehad. Het pand dat in 1612 werd gebouwd als herberg de Schager Roos, is in 1731 ingericht als polderhuis. Het gemeentebestuur was medegebruiker en betaalde hiervoor huur. Op 1 april 1893 liet het polderbestuur weten dat de huur verhoogd zou worden tot 200 gulden. Het gemeentebestuur ging echter niet acoord met dit bedrag, maar men had wel interesse om het pand te kopen. De gevraagde 5000 gulden vond men echter te hoog..De onderhandelingen liepen dus vast. Een jaar later kwam het gemeentebestuur met een nieuw bod. Men vroeg de huur vast te stellen op 150 gulden of het polderhuis in eigendom af te staan voor 3000 gulden. Het tegenbod van het polderbestuur was: 150 gulden huur voor het polderhuis en 50 gulden voor het waaggebouw compleet met inventaris, dus totaal 200 gulden per jaar. De gemeente kon het gebouw ook kopen voor 4000 gulden onder voorwaarde dat het polderbestuur elke zaterdag over het gebouw mocht beschikken om er te vergaderen. Het gemeentebestuur ging accoord en werd op 2 januari 1895 eigenaar van het polderhuis, het naastliggende waaggebouw en de inventaris. Het polderbestuur werd medegebruiker en vergaderde elke zaterdag in het oude pand. Bij de overdracht had het gebouw een bepleisterde halsgevel en zag er niet erg representatief uit. Het gemeentebestuur vatte het plan op de gehele voorgevel te restaureren en gaf hiervoor de opdracht aan P. Honijk, timmerman aan de Loet die de restauratie voortvarend aanpakte. Volgens de toen geplaatste gevelsteen was het werk in 1898 gereed. De halsgevel werd veranderd in een trapgevel, het interieur bleef echter in oude stijl. Op het ontwerp kwam veel kritiek. De gebruikte stenen, de gevelindeling en de afmetingen van de ramen pasten niet bij het oude gebouw. Ruiten met met dergelijke afmetingen werden in 1612 nog helemaal niet toegepast in dergelijke panden. Er werd dan ook hevig peprotesteerd toen bleek dat het waaggebouw in dezelfde stijl bij het gemeentehuis zou worden getrokken. P. Hopman, voormalig secretaris van de polder opperde: "Zou het niet beter zijn om, voor het te laat is, in de bestaande gevel nieuwe en beter in het geheel passende ramen te schenken? Een echt antiek bouwwerk is er niet van te maken, maar wel iets behoorlijks." Het gebouw heeft tot 1959 dienst gedaan als gemeentehuis. Op maandag 8 juni 1959 om exact acht minuten over negen ging de eerste paal de grond in voor een nieuw gemeentehuis. Er zouden er nog 257 volgen. Het gehele dagelijks bestuur van de gemeente kwam kijken: burgemeester Wognum, de wethouders Niestadt en De Weger, gemeentesecretaris Holtrop en Het 'helderse' gat. 9

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 9