Raadhuis gevel te Schagbn s CHAAL. i A.50 VOOR DE VERBOUWING paste, of een negatieve rechtsbeslissing bij voorbaat. Beroep aantekenen tegen een vonnis van de vierschaar was volgens het Handvest van 1427 onmogelijk - men vond het waarschijnlijk een ondermijning van het gezag. In werkelijkheid was altijd beroep mogelijk bij het Hof van Holland. Maar welke poorter van Schagen wist daarvan? Maar vanaf het begin was men wars van een publieke tribune en van eventuele ordeverstoring tijdens de zitting. Artikel 68 van het Handvest van 1427 bepaalt dat niemand ongenood ter vierschaar mag komen. Er staat zelfs een flinke boete op. Deze regel wordt kennelijk nogal eens overtreden want schout en schepenen vinden het nodig een aparte keur uit te vaardigen, waarin zij "burgers"en "buiten-poorters" uitdrukkelijk verbieden "boven op de rechtcamer voor de vierschare te comen als die bij schouth gespannen is, ten sij hij daer geroepen is bij de schouth ofte de bode"." Bovendien bevelen zij eenieder "soo wanneer sijn sake gedient heeft terstont wederom" te vertrekken. Tijdens de Franse Tijd raakte het stadsbestuur van Schagen, zoals alle steden, de lokale rechtspraak kwijt. Het huidige pand Markt 18 wordt in de voorgevel gesierd door het gemeentewapen, terwijl in de zijgevel Vrouwe Justitia hoog boven de gaande en komende man troont. Beide ornamenten zijn waarschijnlijk aangebracht toen de op die plaats staande herberg de Schager Roos tot polderhuis werd verbouwd en ingericht en het stadsbestuur mede gebruiker werd. Het gemeentewapen als symbool van bestuurlijke macht; Vrouwe Justitia als symbool van rechterlijke macht. Het is te hopen dat wat er ook met het pand gaat gebeuren, deze twee symbolen een waardige plek in de gevel zullen krijgen.

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 8