Symbool van een voorbije tijd FredTimmer Er is al heel wat afgefilosofeerd en geschreven over het voormalige raadhuis op de Markt. Als we de berichten in de krant kunnen geloven schijnt de "big five" nu eindelijk een acceptabele culturele invulling te hebben gevonden voor het wensenlijstje van de publieke hoorzitting van een aantal jaren geleden - al zijn er meer gegadigden en al dienen zich de eerste financiële hobbels meteen aan. Het is te hopen dat er nu op tijd een aantal knopen wordt doorgehakt, zodat er een gebouw kan komen met een eigen gezicht, maar dat tegelijk recht doet aan de identiteit van het voormalige raadhuis. Te vaak heeft Schagen in het verleden haar bestuursmonumenten van toen - als afgeschreven, achterhaald en onbruikbaar - grondig weggepoetst. Alhoewel Schagen op 12 mei 1415 stadsrecht kreeg en dus een eigen stadsbestuur en een eigen - hoe klein ook - bestuursapparaat, heeft het eeuwen geduurd voordat de stad een echt stadhuis had waarin het stadsbestuur ook daadwerkelijk vergaderde. "Het raadhuis van Schagen plagt op het Marktveld te staan" schrijft Van der Aa in zijn Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden. En dat klopt. Het eerste raadhuis van Schagen stond inderdaad op het Marktveld tegen het kerkhof aan. Het gebouwtje was echter zo klein dat er onvoldoende ruimte was voor de vroedschap om er te vergaderen. De vergaderingen van het stadsbestuur vonden dan stadsbode en het opbergen van paperassen. Een piepklein raadhuisje dus, zoals er bijvoorbeeld nog eentje staat in Schoorl. ruimte te zijn geweest voor welke gemeentelijke dienst dan ook. Daarbij moetje dan vooral denken aan een ook steeds plaats op het koor van de nabijgelegen kerk. Ook schijnt er nauwelijks

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 6