ring in deze geheel af van meters van het en'. :n totaal eveneens, og eens de eel verschilt. aar honderd Idnamen. n we! - welk aoet dus de S86 en 1803 adastrale leggen. En aleem. Het e waarvan alle e ten'. Niets :n niet, de jarsen, snesen s,i snees is 20 meter is een :ek, en in een p. Volgens ;keningen in slijuk 1, 54 m2. het maar. De ;r. De grootte fan 11 m2 tot rcelen opsplitsing, plitsing, rote trekken tails in de jk is gaan dat bijna staan il percelen tast eigenaar 1 westen en weggetje Rten oosten. Van ongeveer vijf procent is op deze wijze de ligging bekend. Vele van die percelen zijn in de loop van de tijd een keer verkocht. Dat werd geboekstaafd bij de notaris in een acte en bij schouten schepenen in de transportregisters. Daar moest natuurlijk worden aangegeven om welk stuk land het ging, naast wie of wat het lag (want genummerd waren ze nog niet). Er zijn vele honderden van deze transportpapieren bewaard gebleven. Een zeker aantal daarvan is bruikbaar, lang niet alle. Je moet immers eerst 'een begin hebben'. Heb je dat niet, dan hangt zo'n stukje land 'in de lucht' en weetje nog niets. Toch gaat de plaatsing van al die percelen uit het verpondingsregister in de nieuwe kadastrale indeling lukken. Met geduld, met geluk, met nauwkeurig lezen (vooral dat!) van wie achtereenvolgens eigenaar waren, en met kunst- en vliegwerk heeft zeker 80% nu zijn plek gevonden. De rest komt ook nog wel. Waar de "Hollebol" lag weten we inmiddels. Het stukje moerassige grond of juist het stukje zandige er iets bovenuit stekende grond ('bol' betekent beide; denk voor het laatste maar aan de Razende Bol) van Holle (de Friese naam Holke) lag in de sectie G, de Lagedijker Caag, tegen het Keinsmerwegje aan vlakbij de Westfriese Zeedijk. (Ter oriëntatie: bij de Westfriese Zeedijk, links langs het karrepad naar het trapbrugje.) Waar de "Lollepot" lag weten we. Het stukje grond dat wat verdiept lag (als een pan of pot, denk maar aan de duinpan) van Lolle (de Friese naam Lolke; denk ook aan Lollebrug of Lollebergh) lag in de sectie E, tussen de Tjallewallerweg en de Tjallewaldervaart. (Ter oriëntatie: vlak ten westen van de S3 tussen de terp Avendorp en de huizen langs de Tjallewal.) Deze gegevens kun je onder andere vinden in het boek 'Veldnamen in Nederland', geschreven door M. Schönfeld, oorspronkelijk uitgegeven in een tweede ongewijzigde herdruk in 1950 en in 1980 eveneens ongewijzigd en van een voorwoord voorzien door Rob Rentenaar, toen medewerker van het Meertensinstituut in Amsterdam. Tot zover een tweede verslagje van de werkgroep Veldnamen. Eén van de prachtige door P. leek getekende kaarten. 5

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 5