'Toverlicht op de gracht' 1P DE GRAfcffi. Boekbespreking door Philip von der Zee 7XJVERLICHT Recensie Touerlicht op de Gracht. Hans Duin, Marion Lont en Peter Zethouen. Natuurlijk heeft dhr. Jonkman groot gelijk als hij op pagina 39 zegt: "dat prachtige gebouw had nooit mogen ver dwijnen". Het gaat natuurlijk over het mooiste theater van Noord-Holland; het in Jugendstil en Art-Deco opgetrokken theater Royal. Het boek 'Toverlicht op de Gracht' han delt over de geschiedenis van deze bios coop en theaterzaal, en de teloorgang ervan. Alhoewel het gebouw er dus niet meer is, behalve de gevel (kan die niet in de oude staat hersteld worden?!), zijn er nog wel de anekdotes. Het is de verdien ste van het trio schrijvers dat deze vaak smakelijke en gepassioneerde verhalen zijn opgetekend, en dus voor het nage slacht bewaard blijven. Dit zal niet alleen de Historische Vereniging Schagen vro lijk stemmen. Het blijft verbazingwekkend te constate ren dat menig landelijk bekend artiest in ons kleine Schagen op de planken heeft gestaan. Voorbeelden te over: Toon Hermans, Albert Mol, Mary Dresselhuis, Wim Sonneveld, Ko van Dijk en vele anderen. Wat misschien nog wel interessanter aan deze uitgave is, zijn de vele Schagenezen die een boekje open doen over hun bij drage aan, of ervaringen in Royal. Zo ver telt de al eerder genoemde Piet Jonkman hoe hij het unieke draaibare toneel heeft gebouwd met behulp van 90 boodschap penwagenwieltjes. Het verhaal van de 'macaroni-western' is hilarisch. In een half geslaagde poging de leerlingen van de toenmalige RSG van de paasveemarkt (kroegen!) af te houden had de schoolleiding besloten Royal af te huren en een film te vertonen. Hoe enke le leerlingen op deze verstoring van de paasveepret reageerden vertelt Harry Kooij. MMSDUIN IWARION LONT PElERlöWNBfc Natuurlijk mag in een verhaal over Royal de legendarische familie Boon niet ont breken, met name dhr. Leo Boon, de laat ste telg uit het geslacht dat jaren lang het theater bestierde. Erg vermakelijk zijn de stukjes die handelen over zijn 'eigenaar digheden'. Zo laat Dita van Rooy ons weten dat het wel eens gebeurde dat de verkeerde film werd opgezet of dat de rol prent werd vertoond op de nog gesloten gordijnen. Gekscherend werd er dan gezegd: "Leo, hèje in Spoorzicht zeten"? Ondanks de pogingen om een andere bestemming voor het theater te vinden werd uiteindelijk de slopershamer ter hand genomen. Dat de Schagenezen de hand ook een beetje in eigen boezem mogen steken blijkt uit de opmerking van notaris Schellekens bij de executie verkoop in september 1986:" U bentin groten getale komen opdagen. Als u met z'n allen één keer per maand naar de Schager bioscoop was gegaan, dan had den we hier niet gezeten" Laten we blij zijn met deze uitgave over de geschiedenis van een opmerkelijk Schagens gebouw en de mooie verhalen die er bij horen. Zo blijft theater Royal een plaatsje in ons Schagens hart behou den. 18

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 18