Berichten uit: De eerste helft van de negentiende eeuw Winkeldiefstal Ruud van de Pol Voor de opgeschoten jeugd was er op zondag niets te doen. Burgemeester Denijs maakte naar aanleiding uan de diefstal van geld uit de geldla van een ivinkeltje aan de Hoep de volgende aantekenin gen: Jantje Cornelisdr Bes dienstmaagd bij Jacob Hoedjes in de Hoep te Schagen, ruim achttien jaar oud, vertelt dat op zondag 8 maart 1818 's middags om vier uur Arie Vis in de winkel is geweest om voor twee duiten kokinjes te kopen. Op dat moment stonden er nog een paar jonge knapen voor de deur waaronder de zoon van Deutekom. Omstreeks zeven uur kwam Arie Vis voor de tweede keer om weer voor twee duiten Wat is een kokinje? De eerste editie van Van Dale uit 1864 zegt: Gesmolten geraffineerde witte suiker, die aanvankelijk taai is, gewestelijk als lekkernij verkocht in smalle peperhuisjes (puntige zakjes) van papier. "Iets rekken als kokinje" betekent iets zolang mogelijk rekken. De kokinje wordt genoemd in het vogende kinderrijmpje. Dat gaat naar Batavia, En dat gaat naar Oostinje. Meisje, zet de koffie klaar, Dan krijg je een kokinje. kokinjes te kopen, en even daarna de zoon van Deutekom met de zelfde boodschap. Maar voordat zij de kokinjes geven kon schoot er iemand onder de arm van Deutekom door naar buiten waardoor de deur helemaal openzwaaide en de kaars uitwaaide waardoor zij van 't geen er toen gebeurde niets heeft gezien. Toen zij de kaars weer aangestoken ha,d zag ze dat de winkellade open stond en een theebakje met wat geld, naar schatting 5 stuivers, wegwas. Zij vermoedt dat een van de jongens het geld heeft gestolen. De verklaringen van de jongens Arie Vis zegt dat hij omstreeks twee uur van huis is gegaan. Hij is gaan wandelen en heeft om vier uur kokinjes gekocht bij Jacob Hoedjes. Hij is toen naar de Plaats en het Slot gegaan om met andere jongens te spelen om duiten. Hij heeft om half zes melk gehaald bij Jacob Stroomer. Daarna is hij weer op het Slot geweest en is later met Arie Deutekom, Jacob Krans en Pieter Smit naar de Hoep gegaan tot aan het huis van de weduwe Pieter Vos Later zou hij met Arie Deutekom naar de Snevert gaan, maar is, omdat het donker werd, op de hoogte van het huis van Zeger Stoel teruggegaan naar het Slot. Toen Arie Deutekom terug kwam zijn ze weer wat gaan kopen. Toen hij 's middags van huis ging had hij vier stuivers in zijn zak en 's avonds zeven stuivers. Dat geld, zo zei hij, had hij met dobbelen gewonnen. Arie Deutekom verklaart dat hij een tijdje heeft rondgelopen met Arie Vis en anderen, zoals ook Arie Vis verklaard heeft. Hij ontkent dat Arie Vis samen met hem 's avonds bij Jacob Hoedjes in de winkel is geweest. Of de dader ooit aan het licht is gekomen is niet bekend.

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 14