Cornelis Bok in Sint Maarten Na het verschijnen van het boek Cornelis Bok (1777-1836), Een opmerkelijke West- Friese kunstschilder en romanschrijver, zijn er verschillende aquarellen van zijn hand tevoorschijn gekomen. In Warmenhuizen hangen twee werken van hem waarop de oude boerderijkerk in Warmenhuizen van twee verschillende kanten is te zien. Naar de relatie tussen Cornelis Bok en Warmenhuizen wordt nog onderzoek gedaan. Hij had iets met deze plaats waar zijn schoonmoeder vandaan kwam en waar zijn eerste romans zich afspeelden. De roman Vooringenomenheid en vooroordeel is een sleutelroman, zoals hijzelf toegaf. Het zou interessant zijn om te achterhalen welke Warmenhuizers schuilgaan achter de sprekende namen Weiman en Randsel. Niet alleen in Warmenhuizen is werk van Bok gevonden, maar ook in Sint Maarten. Bij de samenvoeging van de gemeentes die nu de gemeente Harenkarspel vormen werd in het voormalige gemeentehuis van Sint Maarten een aquarel van Cornelis Bok gevonden voorstellende de kerk van het dorp. Dankzij een attente ambtenaar is de aquarel, die in zeer slechte staat was, gered van de vuilcontainer. De kunstcommissie, die het gemeentebestuur adviseert bij de aankoop van kunst in algemene zin, heeft zich het lot aangetrokken van dit aquarel en heeft zich ingespannen om het te laten restaureren. De restauratie is wonderwel goed gelukt. Atelier Nieuwpoort in Alkmaar is erin geslaagd het door insectenvraat aangetaste aquarel prachtig te restaureren. Het werk is op 14 maart j.1. samen met werk van de kunstenaars Bredewold en Houdijk officieel aangeboden aan de burgemeester van Harenkarspel. Op de aquarel zien we de in 1462 gebouwde kerk van Sint Maarten zoals hij er in Boks tijd c.a. 1817 bij stond. Bok heeft deze kerk minstens twee keer vereeuwigd zoals blijkt uit de afbeelding op pagina 83 van bovengenoemd boek en een detail van dit werk op pagina 8. Ongetwijfeld is er nog meer werk van Bok bewaard gebleven maar wordt het niet herkend omdat de signatuur ontbreekt ofverborgen is achter de passe-partout. Foto links: de gerestaureerde aquarel van de kerk in Sint Maarten. De kerk van Sint Maarten zoals we hem reeds kenden (detail). 13

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 13