Schager namen Het college van BEtW ziet toe op het heien van de eerste paal. Het gedicht, rechts op deze pagina, over 'Schager namen' werd op 18 september 1891 geschreven door G. Dignum, die destijds in Schagen woonde. Het kwam tevoorschijn uit het familie-archief van W. Schoordijk-Dignum van de Bijlacker uit Castricum. Het gedichtje, geschreven op een velletje ruitjespapier werd aangetroffen bij een kleindochter, woonachtig in Doetinchem. Dignum heeft de inspiratie voor het gedicht hoogstwaarschijnlijk opgedaan in het oude gemeentehuis. Het vroegere polderhuis, dat werd gesloopt ten behoeve van de doorsteek naar de Markt, in de volksmond het 'Helderse Gat' genoemd. Dignum dicht, zo blijkt uit het geschrift, gemakkelijk. Het is bijna 'rijmen en dichten zonder de punt van je hemd op te lichten.' Toch geeft het gedicht een interessant beeld van Schager namen rond 1890. Het weeshuis moest wijken voor het nieuwe gemeentekantoor. Ons raadhuis heeft een vestibuul En daarin staat een zitje Het is een harde houten bank Maar toch - neem plaats, ik bid je! 't Is tochtig hier en vochtig koud Een 'wachtzaal' als een kelder Eén voordeel weet ik maar van 't ding: Het is er schoon en helder Van daar ook datje met gemak - verveel je je een beetje - de Schager namen lezen kunt Daar op die lijsten, weetje! 't Is aardig maar je kunt daarbij gekleurde burgers vinden: Een Geel, een Rood, een Bleek, een Blauw Een Bruin, een Wit, m'n vrinden Je vindt er beestennamen ook Als Rotgans, Snip en Raven We noemen nog De Haan erbij Om ons bewijs te staven Je leest er vakken, veel in tal, Houtkoper, Bakker, Dekker, een Boer, een Zeeman, Kuiper, Smit. We misten nog een Wekker Een Visser, Timmerman, de Waard Een Tuinman en een Pater We hebben Honing, Bier en Brood Ontberen echter Water Doch Ruig en Breed en Mooij en Groot Vindt men genoeg in Schagen En Wijn ook en een Hoogendijk Maar die is oud van dagen We missen Prins noch Hertog hier De Beurs is maar voor het noemen We hebben Schoorl en Castricum Wie zou zoo'n plaats niet roemen? We hebben Noorden, Buiten, Streek, Een Buis om kou te stuiten En dan een sleutel nog tot slot Waarmee we kunnen sluiten Dit gedich t is eerder gepubliceerd in de Schager Courant 11

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 11