r De raadzaal in het oude gemeentehuisLet u op de prachtige zolderbalken en de ornamenten op de lambrizering. secretarie was op bovenverdieping. directeur Smid van Openbare Werken. Ook aannemer A.J. de Koning uit Spanbroek en zijn team keken toe hoe een medewerker van de firma Van 't Hek uit de Beemster de eerste klap uitdeelde, waarop de paal in een snel tempo de grond inzonk. Hij ging erin als een warm mes in de boter! Anderhalfjaar is aannemer De Koning bezig geweest om het ontwerp van architect Keesman uit te voeren. Burgemeester Wognum metselde zelf op negen oktober 1959 de gedenksteen in de zijmuur. Daarna waren schilders, woninginrichters, electriciëns en installatiebedrijven lange tijd bezig met de afwerking. In het trapportaal schilderde Rie Kooijman een wandschildering die het leven in de marktplaats verbeeldde. In maart 1961 werd het stijlvolle, sobere maar vooral doelmatige gemeentehuis van Schagen geopend door de commissaris van de koningin dr. Prinsen. Tijdens de opening waren er niets dan lovende woorden. Echter niet iedereen kon wennen aan de strakke sobere lijnen en de moderne uitstraling van het nieuwe gebouw. Met weemoed werd teruggedacht aan het oude raadhuis met de hoge stoep en het trapgeveltje. Dit antieke raadhuis met zijn kille hal en de uitgesleten wenteltrap, de talloze malen verbouwde kamertjes en hokjes zonder licht en lucht voldeed allang niet meer aan de eisen van de tijd. Het nieuwe 'sobere sieraad'daarentegen was ingericht naar de eisen van de twintigste eeuw. Er was nu een goede archiefkelder bereikbaar vanuit de secretarie en afgesloten met een brandvrije deur. Hier beschikte men over groot aantal stellingen voor de overzichtelijke opslag van archiefstukken. Dit was een enorme verbetering, want in het oude raadhuis werden de documenten her en der in kasten en op de zoldervloer opgeslagen. Maar nog geen veertig jaar later was de ruimte weer te klein geworden. Jarenlang werd er gewikt en gewogen over uitbreiding van het bestaande gebouw of nieuwbouw op een andere locatie. Een plaats aan de Mauvestraat werd afgekeurd want men vond dat het stadskantoor bij voorkeur in het centrum moest komen. Destijds dacht men nog aan een compleet nieuw gemeentehuis waarin alle diensten bij elkaar ondergebracht zouden worden. De kosten voor een dergelijke uitvoering werden geraamd op tien miljoen gulden. Sociale zaken betrok, gekweld door schrijnend ruimtegebrek, een noodgebouw aan de Schubertstraat. Nadat die behuizing in vlammen was opgegaan huurde de gemeente een pand aan het Noord, waarin naast sociale zaken ook welzijn werd ondergebracht Eindelijk werd de knoop doorgehakt en op 17 november 1982 sloeg Schager wethouder Jack van Delft in de bouwput aan de Laan de eerste paal voor het door architectenbureau Rens en Leeuwen kamp ontworpen nieuwe stadskantoor. De plaatselijke aannemer Willem van Westen sleepte de bouwopdracht in de wacht. Het gebouw werd neergezet op de plaats van het voormalige weeshuis. De bouw van het nieuwe stadskantoor kostte met inrichting en stoffering ƒ2.194.000,-. De meningen over het nieuwe gebouw waren zeer verdeeld. In 1996 werd begonnen met de verbouwing van het nieuwe stadskantoor naar een ontwerp van architectenbureau Bakkeren Boots. Deze verbouwing werd in twee fases uitgevoerd. Met de laatste fase werd gestart in 1999 en men was gereed in 2002 waarna het gehele ambtelijke apparaat in een gebouw gehuisvest kon worden. De feestelijke opening was in april 2003. Toen bleef men zitten met een leegstaand raadhuis aan de Markt, dat tot gemeentelijk monument was verklaard en waar tot op heden nog geen definitieve bestemming voor is gevonden. De archiefruimte bevond zich op zolder. 10

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 10