enc/e eeuw Mishandeld door dokter Koelman kruid met warme emaaktdoor r. en enkele ver de zeven essen 'siroop ild, werden daarbij de hem een het hoofd om de accijns 'O spoedig betalen en lis te komen aal, dat dan te iterdie dag ïaren niet proces eel werd rianus chagen. iezen Meijer derzoek nog j rde hreven zij: at wat de ttelijken met i op den noorden om tante attentie op de n ware der manden en m en verdient in geldboete ken zullen doen vergeten, hij is immers iemand die wel betalen kan. Zijne boete is ƒ200 en het komt mij voor dat 3/4 der boete betamelijk zoude zijn." Hoe hoog de boete uiteindelijk is geworden is niet bekend. Bron: Archief Schagen inv. nr. 1357 Over de hoofdpersoon Dirk Ursem was op 3 augustus 1807 in Obdam geboren in het niet onbemiddelde rk boerengezin, van Jan Ursem en Maartje Obdam. Dirk, die zijn carrière begon als timmerman, trouwde in 1835 te Schagen met Alida Tromp een dochter van de Schager schipper Dirk Tromp en Jantje Hooiboer. Na de geboorte van een jongen op 30.11.1835 in Kolhorn, vertrok het jonge gezin naar Texel waar het kind, 90 dagen oud, overleed. Het echtpaar vertrok toen naar de Zijpe waar in 1837 een zoon en in 1839 een dochter werden geboren. Op 2 januari 1840 kocht Dirk de herberg de Roode Leeuw, Marktplaats 90 te Schagen, van Frederik van der Geer en vestigde zich daar met zijn gezin. Er werden nog negen kinderen geboren waarvan er zes op jonge leeftijd overleden. Van de twaalf kinderen uit zijn eerste huwelijk zijn er slechts vier volwassen geworden. Alida Tromp overleed in mei 1852. Een halfjaar later hertrouwde Dirk met de 43-jarige uit Medemblik afkomstige Maria Rustige, alias Rusting, die vijfjaar later overleed. Twee jaar later, Dirk was toen 52, hertrouwde hij met de 28-jarige Wieringse Antje Pot. Dit huwelijk heeft slechts 6 jaar mogen duren want op 18 november 1865 overleed Dirk, 58 jaar oud. Meer informatie betreffende de familie Ursem kunt u vinden op hun prachtige website http://home.planet.nl/~ursem005/ Het verhaal van Neeltje Biesboer. Op zondagmorgen 18 april 1847 omstreeks acht uur verliet Neeltje Biesboer haar woning in een van de voormalige voorgebouwen van het slot. Met een stenen melkkan in haar hand was zij op weg naar de overkant om daar, bij dokter Koelman, voor één cent zoete wei te kopen. Dokter Koelman had achter zijn woning, het tweede huis van af de oosthoek van de Nieuwstraat, een stal waar enkele koeien stonden. Deze stal liep door tot achter het hoekhuis en had een ingang aan de Nieuwstraat. Hetvee werd verzorgd door Cornelis Heddes. Grietje Spaans verwerkte de melk tot boter en kaas die bewaard werden in een ruimte die het zaaltje werd genoemd.. Toen Neeltje Biesboer, volgens haar zeggen, de deur in de Nieuwstraat gesloten vond liep zij buitenom over het erf naar de andere kantvanhethuisen ging daar naar binnen. De eerste die zij daar tegen het lijf liep was Antje Mekken, de meid. Neeltje zei haar dat ze naar het zaaltje, zoals de kaasmakerij werd genoemd, zocht maar bijna verdwaald was in het grote huis. Antje wees haar de kortste weg naar het zaaltje. Toen zij door de stal liep waar Cornelis Dokter Koelman woonde in het hoge huis met trapgevel. Detail van de aquarel 'De Lammerenmarkt'. 7

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 7