taar te nden van ■en, dan komt in het land n: dorp, gde plaatsen, geworpen mde namen zijn gen waarin men zoveel :iet alsof je in lara, 1), met bulten lewoning den met van die erbonden heden n de een naar eeste) met n die over hun beurt >ten. aan dat al die :n zijn door en wisten 1 die naam lam van een gebruiker ffiillipsven, it), dan kom nstedie f eigenaar iet gaat om jrijs, opel, de 'ordthetal stellen is de p een de eerste tis in de i de heffing van belasting op een rechtvaardige manier. De belastingregisters, de verpondingsboeken, die er waren, voldeden niet langer. Maar juist in die verpondingsregisters staan de namen van die landjes. Hét verpondingsregister van Schagen stamt uit 1686 en dat heeft gefunctioneerd tot 1803, toen er een nieuw register werd gemaakt, dat heeft gewerkt tot 1832. Vanaf dat moment werd zoals gezegd gebruik gemaakt van het nieuw ingevoerde kadaster. Vóór 1686 waren er ook registers in gebruik, voor de landerijen vanaf 1595, het laatst hernieuwd in 1632, voor de huizen de boeken van de generale pacht, te beginnen in 1605, en vervolgens opnieuw gemaakt in 1610,1615,1623,1633,1639, 1660,1687,1693 lopend tot 1787. De boeken van de generale pacht zijn van belang voor de straatnamen en de buurtschappen die er in worden genoemd. Daardoor weten we dat het Rensgars een betrekkelijk jonge verbastering is van Trintgast, de Nieuwstraat ook de Papestraat werd genoemd, ook het Noord en de Loet een Lagesij (de noordwestkant) hadden. De COOG, de Stichting Coördinatie Onderzoek Oud Geestmerambacht, heeft de veldnamen uitgezocht, geplaatst en verklaard van Koedijk, Warmenhuizen, St. Pancras en Oudkarspel. Een gigantische klus, die vier prachtige boeken heeft opgeleverd. De straatnamen van de Alkmaarse binnenstad, het oude Alkmaar, zijn op een rij gezet en verklaard in een boek dat is uitgegeven ter gelegenheid van een jubilerend makelaarskantoor. Het heet 'Alkmaar binnen de veste: straatnamen in historisch perspectief en is geschreven door Els Ruijsendaal. Voorbeelden genoeg. Daarnaast is bekend dat het Meertensinstituut eveneens doet aan een uitgebreid veldnamenonderzoek, daarbij gebruik makend van wat mensen in het veld, wat leden historische en archeologische verenigingen en overige liefhebbers doen. In het besef dat dit nauwelijks een werkje is voor een individu, hebben Bert Siezen en Karei Numan besloten met zijn tweeën een begin te maken. Regelmatig zullen ze in de Kakelepost verslag doen van hun bevindingen. Hoe snel een en ander zal gaan, weet niemand. Zeker is dat ze niet over één nacht ijs willen lopen en verklaringen van namen niet alleen willen enten op horen zeggen, op actes enz., maar ook op wat linguïsten weten, mensen die zich bezig houden met het onderzoek van veldnamen en waternamen op historisch-grammaticale basis. We gaan aan de gang in de verwachting dat vele van de namen die nu nog een wat duistere achtergrond hebben, een verklaring zullen vinden die overeenstemt met wat de oorspronkelijke gebruikers hebben beoogd. De Kakelepost met op de achtergrond de terp Avendorp. Of is het Avonddorp zoals op een oude kaart staat? Karei Numan en Bert Siezen zoeken het voor u uit. 5

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 5